Το ΚΑΦΕΝΕΙΟ των οδηγών...

Χαλαρή κουβέντα - Ειδησεις - Αστεία, Μουσικα θέματα.
Γενικές Συζητήσεις .

Συντονιστής: Moderators

Το ΚΑΦΕΝΕΙΟ των οδηγών...

Δημοσίευσηαπό spyridy την Τρί Δεκ 30, 2014 4:04 pm

Είπα να ανοίξουμε κι ένα τοπικ για να λέμε (και να μεταφέρουν οι διαχειριστές) "μπούρδες", αντί να τις γράφουμε μέσα σε τόπικς που "αλλοιώνουν τη γεύση"... book2

Επίσης είναι καλό για για γενικότερες off topic συζητήσεις...
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ αλουμινένιες μπάρες THULE για Τ31 X-TRAIL, για λεπτομέρειες πατήστε ΕΔΩ
Άβαταρ μέλους
spyridy
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Μοντέλο:NEW X-TRAIL 2014+ TECHNA
Κυβικά:1600
Χρώμα:HAPTIC BLUE
Κάτοχος_Απο:12 Δεκ 2014

Re: Το ΚΑΦΕΝΕΙΟ των οδηγών...

Δημοσίευσηαπό giotaki την Τρί Δεκ 30, 2014 4:20 pm

Φοβερή ιδέα!
giotaki
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Μοντέλο:QASHQAI DIESEL 1.5
Κυβικά:0
Χρώμα:326 White

Δημοσίευσηαπό giotaki την Τρί Δεκ 30, 2014 4:24 pm

Ξέρεις ποσο τα εσωτερικά των νεων qashqai και xtrail μοιάζουν ;Λιγο που κοίταξα το αμάξι σου μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι απο μέσα ειναι ενα μεγαλύτερο νεο qashqai.
giotaki
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Δημοσίευσηαπό giotaki την Τρί Δεκ 30, 2014 4:37 pm

Πάντως νομίζω οτι οι σχεδιαστές της nissan έκαναν παπάδες στα νέα μοντέλα! !!
giotaki
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Δημοσίευσηαπό Stisilaos την Τρί Δεκ 30, 2014 4:39 pm

Προφανώς το κάνουν και για οικονομία. Ανοίγουν μια σειρά παραγωγής για συγκεκριμένα αξεσουάρ (ηχοσύστημα, τιμόνι κ.α.) και αυξάνουν την ποσότητας παραγωγής, αντί να έχουν 3-4 διαφορέτικές σειρές παραγωγής για παραπλήσια αξεσουάρ. Το ίδιο έχουν κάνει και οι Αμερικάνοι σε πολλά εξαρτήματα αυτοκινήτων. Γνωρίζετε, ότι το HUMMER η στρατιωτική έκδοση έχει ίδια όργανα (σχεδόν) με το M-38A1;;; Ή ο κορμός του κινητήρα HUMMER DIESEL προέρχεται από ένα παλιό Αμερικάνικο πυροσβεστικό όχημα (αν θυμάμαι INTERNASIONAL λεγόταν), το οποίο γίνεται για οικονομικά οφέλη...
"Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου" Πλάτων
"Ἀνδρῶν γὰρ ἐπιφανῶν πᾶσα γῆ τάφος"
-) ΜΑΝΟΣ (-
Άβαταρ μέλους
Stisilaos
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Μοντέλο:QQ Acenta/Techna Premium
Κυβικά:1598
Χρώμα:BV4 Intence Blue
Κάτοχος_Απο:13 Νοέμ 2014

Δημοσίευσηαπό stelios82 την Τρί Δεκ 30, 2014 4:40 pm

Εχει προφανως μπει και η επιρροη της Renault, και εχουν "καμπυλωσει" ολα τα μοντελα!
stelios82
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Μοντέλο:NEW QASHQAI 2014+ENERGY
Κυβικά:1500
Κάτοχος_Απο:15 Ιουν 2014

Δημοσίευσηαπό spyridy την Τρί Δεκ 30, 2014 4:47 pm

Λογικό να ακολουθούνται τέτοιες τακτικές... ακόμη θυμάμαι όταν με τη σύζυγο επιλέγαμε αυτοκίνητο το 2002 και είχαμε καταλήξει μεταξύ VW POLO & SEAT IBIZA... στα φυλλάδια έβλεπες οτι το ταμπλό ήταν Ο-Λ-Ο-Ι-Δ-Ι-Ο με μόνη διαφορά το μπλέ φως στο ένα και κόκκινο φως στο άλλο! Να μην πω για τα ανταλλακτικά που έρχονταν όλα σε κουτάκια που είχαν τυπωμένες και τις 4 μάρκες του group (VW-AUDI-SEAT-SKODA) γιατί τα ίδια ανταλλακτικά υπήρχαν σε πολλά διαφορετικά μοντέλα του ίδιου group...
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ αλουμινένιες μπάρες THULE για Τ31 X-TRAIL, για λεπτομέρειες πατήστε ΕΔΩ
Άβαταρ μέλους
spyridy
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Δημοσίευσηαπό giotaki την Τρί Δεκ 30, 2014 4:49 pm

Ότι και να είχαν στο μυαλό τους έγραψαν! !!!!!!Δεν ειναι πανέμορφα ;
giotaki
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Δημοσίευσηαπό spyridy την Τρί Δεκ 30, 2014 4:55 pm

Αν και υποκειμενικό ζήτημα η ομορφιά, εμένα ναι, μου αρέσει το εσωτερικό.
Άβαταρ μέλους
spyridy
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Δημοσίευσηαπό David1 την Τρί Δεκ 30, 2014 5:32 pm

Ας μην λεμε μονο για το εσωτερικο βρε παιδια...
Εχει καμια σχεση το καλουπι του νεου qq με το παλιο??
Εμενα προσωπικα το παλιο qq δεν μου αρεσε καθολου αλλα μολις ειδα διαφημηση του Θεοχαρακη με το νεο qq ερωτευτικα!!!
Αυτες οι γραμμες που εβαλαν το κανει αρκετα πιο σπορ!!
Η αλλαγη των φωτων επισης βοηθησε στην ομορφια καθως και οι ζαντες πιυ καμια σχεση δεν εχουν με τιε παλιες!!!
David1
Q.C.Club member
Q.C.Club member

Μοντέλο:NEW QASHQAI 2014+QASHQAI TECHNA
Κάτοχος_Απο:07 Σεπ 2014

Re: Το ΚΑΦΕΝΕΙΟ των οδηγών του ΝΕΟΥ QQ 2014...

Δημοσίευσηαπό stelios82 την Τρί Δεκ 30, 2014 6:39 pm

Βλεποντας αυτο το βιντεο
http://youtu.be/hliCGXvrQoc?t=7s το οποιο ειναι πραγματικα απιστευτο, αναρωτιομουν αν εχει δοκιμασει κανεις να ρυμουλκησει τιποτα.
Επιπλεον, πως ειναι η συμπεριφορα του QQ (J10 και J11) στο χιονι? Ιδιαιτερα θα με ενδιεφεραν οι αποψεις για το δικινητο, το οποιο και κατεχω. Φανταζομαι οτι το τετρακινητο δεν θα μασαει γενικα.
stelios82
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό giotaki την Τρί Δεκ 30, 2014 6:41 pm

Ένα από τα σημαντικά στοιχεία του νεου qashqai είναι τα καθίσματα του.4 ώρες ταξίδι και νιώθεις ότι οδηγούσες 15 λεπτά.Απίστευτο ;Συμφωνείτε ;
giotaki
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Δημοσίευσηαπό lefstath την Τρί Δεκ 30, 2014 6:52 pm

Απαντωντας στη giotaki που με ρωτησε στο thread της συμφορας (ετσι οπως το καταντησαμε) για ποιο λογο συγκρινω ανομοια αυτοκινητα ... 4χ2 με 4χ4 μοντελα.
Η απαντηση ειναι οτι κανω αυτη τη συγκριση για να δειξω οτι καποιοι απο τους κατοχους των ''παλιας τεχνολογιας'' Qashqai δεν ζηλευουμε τους κατοχους των νεων ακριβως επειδη τα ''παλια'' μας αυτοκινητα μπορουν να κανουν αυτο που τους ζηταμε και μας ικανοποιουν πληρως.....
Και επειδη εθεσες την ερωτηση σε προσωπικο επιπεδο .... εγω εχω ενα 1,6 diesel .... ''ενδιαμεσης'' τεχνολογιας , αφου ειναι το f/l στην εκδοση 4χ4 εσυ τι περιμενεις να παραλαβεις με το καλο για να με κανεις να ζηλεψω????
Δεν χρειαζεται να μου απαντησεις.... ρητορικο ηταν το ερωτημα....
Το θεμα ειναι οτι με τη συμπεριφορα που εχουν καποιοι μεσα στο φορουμ επηρεαζουν αρνητικα τη διαθεση καποιων αλλων που ειτε απο εμπειρια ειτε απο γνωσεις που αποκομισαν ρωτωντας και ακουγοντας απαντησεις μπορουν να πουν μια γνωμη- απαντηση σε καποιο ερωτημα που τιθεται.
Εγω για παραδειγμα δε θα απαντησω στην ερωτηση της χρησης της τετρακινησης που εκανε ενας φιλος μου γιατι φοβαμαι οτι μπορει να πεταχτει καποιος αλλος και να μου πει: εχεις το ΝΕΟ μοντελο??? αφου εχεις το παλιο τι μας λες???? να μας απαντησει καποιος που εχει το νεο!!!!
Ελπιζω να εγινα κατανοητος....φιλικα παντα!!
ΛΕΥΤΕΡΗΣ
lefstath
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Μοντέλο:QASHQAI DIESEL 1.6
Χρώμα:Z11 Black
Κάτοχος_Απο:16 Νοέμ 2012

Δημοσίευσηαπό spyridy την Τρί Δεκ 30, 2014 6:54 pm

stelios82 έγραψε:Βλεποντας αυτο το βιντεο
http://youtu.be/hliCGXvrQoc?t=7s το οποιο ειναι πραγματικα απιστευτο, αναρωτιομουν αν εχει δοκιμασει κανεις να ρυμουλκησει τιποτα.
Επιπλεον, πως ειναι η συμπεριφορα του QQ (J10 και J11) στο χιονι? Ιδιαιτερα θα με ενδιεφεραν οι αποψεις για το δικινητο, το οποιο και κατεχω. Φανταζομαι οτι το τετρακινητο δεν θα μασαει γενικα.

Πέρα απο τα "εγκεφαλικά" που πρέπει να έπαθε ο εγκέφαλος της τετρακίνησης του Range Rover, με τα συνεχή σπινιαρίσματα των τροχών, και πότε να έχει grip και πότε όχι, προσπαθώ να σκεφτώ τι άλλα παρατράγουδα μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια ρυμούλκηση στο αμάξι. Π.χ. δισκόπλατω; ίσως ακόμη-ακόμη και καμμια παραμόρφωση στο αμάξωμα απο τη ρυμούλκηση 3-4 τόνων; Αν ήταν δικό μου, δε θα το έκανα ποτέ πάντως!!!

Προσωπικά δεν έχω ρυμουλκήσει ποτέ τίποτα με κανένα αμάξι μου, αν και στο Τ32 το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να βάλω κοτσαδόρο, πιο πολύ όμως για να έβαζα αργότερα σχάρα ποδηλάτων που προσαρμόζεται σε κοτσαδόρο, κι όχι για να ρυμουλκήσω κάτι.Άλλωστε η ατάκα "έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα" δε με αγγίζει μιας και δεν έχω κότερο. Μόνο ενα φουσκωτό βαρκάκι του γιού μου! :p
Άβαταρ μέλους
spyridy
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Δημοσίευσηαπό lefstath την Τρί Δεκ 30, 2014 6:58 pm

Το πιθανοτερο ειναι να μακρυνε λιγο το σασι του Range Rover γιατι τραβουσε φορτηγα!!!!
Οσο και για τα υπολοιπα που αναφερεις θα συμφωνησω... σιγουρα ταλαιπωρησε δισκο πλατο.... πολυ πιθανο να τρελανε τα ηλεκτρονικα!!!
ΛΕΥΤΕΡΗΣ
lefstath
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Μοντέλο:QASHQAI DIESEL 1.6
Χρώμα:Z11 Black
Κάτοχος_Απο:16 Νοέμ 2012

Δημοσίευσηαπό sakisf την Τρί Δεκ 30, 2014 7:01 pm

giotaki έγραψε:Ένα από τα σημαντικά στοιχεία του νεου qashqai είναι τα καθίσματα του.4 ώρες ταξίδι και νιώθεις ότι οδηγούσες 15 λεπτά.Απίστευτο ;Συμφωνείτε ;

Εγώ έχω την αντίθετη άποψη. Με το κάθισμα του Energy (χωρίς πλευρική στήριξη) η 1 ώρα μου φάνηκε 3. Στο παλιό μου R19 το κάθισμα ήταν απόλαυση.
sakisf
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Κυβικά:1461

Δημοσίευσηαπό spyridy την Τρί Δεκ 30, 2014 7:02 pm

Εγώ να ρωτήσω κάτι;

ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ;;;
Όταν το άνοιξα, ο τίτλος ήταν "Το ΚΑΦΕΝΕΙΟ των οδηγών..." και καποιος προσέθεσε μετά και "του ΝΕΟΥ QQ 2014"...

Παρακαλώ τους Moderators να το επαναφέρουν, διότι δεν νομίζω οτι έχει νόημα να γεμίσουμε με καφενεία πολλών τύπων. Π.χ. θα ανοίξουμε και 2ο καφενείο για του QQ f/l; Θα ανοίξουμε και καφενείο για το αμέσως προηγούμενο;

Εγώ για παράδειγμα έχω το X-trail. Να φύγω απο 'δω και να πάω σε άλλο καφενείο;;;

Σας παρακαλώ πολύ, μην είστε τόσο βιαστικοί στο να κάνετε "moderate" πράγματα μέσα στο φόρουμ. Ειδικά σε μια μέρα που έχουν γίνει τόσα διχαστικά σχόλια μεταξύ κατόχων νέου και παλαιού μοντέλου, ας μη σπεύδουμε να διαχωρίζουμε τα τόπικς παντού, ακόμη και σε "επίσημα" καφενειακές συζητήσεις. Εκτός κι αν αυτός είναι ενας τρόπος να "χωρίσουμε τα τσανάκια μας εδω μέσα" σε επίπεδο ΟΛΩΝ των συζητήσεων και αυτή είναι η αρχή...

Γιάννης
Άβαταρ μέλους
spyridy
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Δημοσίευσηαπό stelios82 την Τρί Δεκ 30, 2014 7:04 pm

Spyridy, ουτε κι εγω εχω σκοπο να ρυμουλκησω τιποτα! Εμεις δεν εχουμε καν βαρκακι ακομα γιατι τα μωρα ειναι πολυ μωρα! Εγκυκλοπεδικα ρωτησα με αφορμη το video.
Οντως ο εγκεφαλος πρεπει να τα χρειαστηκε στο Range Rover!xaxaxaxa

Giotaki, καθισματα στο νεο QQ, η Nissan διαφημιζει οτι τα σχεδιασε σε συνεργασια με την NASA!!!
https://www.youtube.com/watch?v=PcDEr_5aevo
Για την ανεση, δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι τα καθισματα υπευθυνα, ή η ψηλοτερη θεση οδηγησης, που με ξεκουραζουν. Το λεω, γιατι ερχομαι απο ενα mazda2, δηλαδη ενα αυτοκινητο πολυ πιο στεναχωρο και χαμηλο απο το QQ, που σε συνδυασμο με το υψος μου, ηταν λιγακι ζορι.
stelios82
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό David1 την Τρί Δεκ 30, 2014 7:09 pm

Οντως στο νεο qq τα καθισματα εγιναν σε συνεργασια με την nasa!!!
Ειναι απιστευτα ξεκουραστα και επειδη ετυχε να κατσω και σε καθισμα του 2007 μοντελου πραγματικα δεν εχει καμια σχεση.
David1
Q.C.Club member
Q.C.Club member

Μοντέλο:NEW QASHQAI 2014+QASHQAI TECHNA
Κάτοχος_Απο:07 Σεπ 2014

Δημοσίευσηαπό giotaki την Τρί Δεκ 30, 2014 7:11 pm

lefstath έγραψε:Απαντωντας στη giotaki που με ρωτησε στο thread της συμφορας (ετσι οπως το καταντησαμε) για ποιο λογο συγκρινω ανομοια αυτοκινητα ... 4χ2 με 4χ4 μοντελα.
Η απαντηση ειναι οτι κανω αυτη τη συγκριση για να δειξω οτι καποιοι απο τους κατοχους των ''παλιας τεχνολογιας'' Qashqai δεν ζηλευουμε τους κατοχους των νεων ακριβως επειδη τα ''παλια'' μας αυτοκινητα μπορουν να κανουν αυτο που τους ζηταμε και μας ικανοποιουν πληρως.....
Και επειδη εθεσες την ερωτηση σε προσωπικο επιπεδο .... εγω εχω ενα 1,6 diesel .... ''ενδιαμεσης'' τεχνολογιας , αφου ειναι το f/l στην εκδοση 4χ4 εσυ τι περιμενεις να παραλαβεις με το καλο για να με κανεις να ζηλεψω????
Δεν χρειαζεται να μου απαντησεις.... ρητορικο ηταν το ερωτημα....
Το θεμα ειναι οτι με τη συμπεριφορα που εχουν καποιοι μεσα στο φορουμ επηρεαζουν αρνητικα τη διαθεση καποιων αλλων που ειτε απο εμπειρια ειτε απο γνωσεις που αποκομισαν ρωτωντας και ακουγοντας απαντησεις μπορουν να πουν μια γνωμη- απαντηση σε καποιο ερωτημα που τιθεται.
Εγω για παραδειγμα δε θα απαντησω στην ερωτηση της χρησης της τετρακινησης που εκανε ενας φιλος μου γιατι φοβαμαι οτι μπορει να πεταχτει καποιος αλλος και να μου πει: εχεις το ΝΕΟ μοντελο??? αφου εχεις το παλιο τι μας λες???? να μας απαντησει καποιος που εχει το νεο!!!!
Ελπιζω να εγινα κατανοητος....φιλικα παντα!!

Τώρα έγινες απόλυτα κατανοητός φίλε .Κατάλαβα........
giotaki
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Επόμενο

Επιστροφή στο CAFETERIA-(Off topic)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ο δικτυακός χώρος αυτός δεν αντιπροσωπεύει την Nissan Europe ή την Nissan-Νικ. Ι. Θεοχαράκης.
Τα λογότυπα (Nissan Qashqai, X-Trail, Juke) είναι ιδιοκτησία των παραπάνω.