Γάτες στο καπό και τον κινητήρα του αυτοκινήτου...

Χαλαρή κουβέντα - Ειδησεις - Αστεία, Μουσικα θέματα.
Γενικές Συζητήσεις .

Συντονιστής: Moderators

Γάτες στο καπό και τον κινητήρα του αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό AKHS την Παρ Σεπ 06, 2013 9:36 pm

Καλησπέρα στην παρέα ανοίγω αυτό το θέμα γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις γάτες και θα ήθελα την βοήθεια σας εφόσον γνωρίζει κάποιος.
Παρκάρω το αυτοκίνητο μου σε πυλωτή στην οποία ζωόφιλοι ταΐζουν γάτες. Το κακό είναι ότι αυτές μπαίνουν στον χώρο του κινητήρα ( ειδικά τον χειμώνα )με αποτέλεσμα να τον γεμίζουν τρίχες περιττώματα και γρατζουνιές σε μαλακά αφρώδη υλικά. Επίσης φοβάμαι καμία μέρα την ώρα που πάω να βάλω μπροστά τον κινητήρα μην μπλεχτεί καμία σε κινούμενα μέρη και έχουμε άλλες ιστορίες.
Τελευταία διαπίστωσα και πολλές γρατζουνιές στο καπό από τα νύχια τους και αγανάκτησα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τις απωθήσω από το αυτοκίνητο?
Άβαταρ μέλους
AKHS
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Μοντέλο:QQ Acenta/Techna S PACK
Κυβικά:1600
Χρώμα:KY0 Silver
Κάτοχος_Απο:10 Ιουν 2009

Re: Γάτες στο καπό και τον κινητήρα του αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό tantsis ioannis την Παρ Σεπ 06, 2013 10:17 pm

Να πάρεις ενα σκύλο να τον ταίζουν οι ζωόφιλοι αφού διώξεις με κροτίδες τις γατες. :e_biggrin: :e_biggrin:
Εξω απο την πλάκα δεν βλέπω γιατριά.Εκτός αν τις ταίσεις εσύ κανένα βράδυ :e_wink:
Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
tantsis ioannis
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Μοντέλο:QQ F/L Acenta S
Κυβικά:1500
Κάτοχος_Απο:11 Νοέμ 2010

Δημοσίευσηαπό P.Toutos την Παρ Σεπ 06, 2013 10:33 pm

Αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα αν και σε μικρότερο βαθμό, γιατί έχω κλειστό parking, αλλά ειδικά το χειμώνα όλο και κάποιες προλαβαίνουν να μπουν πριν κλείσει η πόρτα.
Όσο υπάρχουν κάποιοι που τις "προσκαλούν για γεύμα" δύσκολα τα πράγματα. Ειδικά αυτό με το χώρο της μηχανής πρέπει να το προσέξεις πολύ. Όσον αφορά τις γρατζουνιές, οι γάτες "βγάζουν" τα νύχια τους μόνο αν τρομάξουν και θελήσουν να "γατζώσουν" με αυτά για να φύγουν γρήγορα από το αυτοκίνητο, αλλιώς γλυστράνε.
Έχουν ακουστεί διάφορα για την απώθησή τους, για παράδειγμα και μόνο διάβασε εδώ, και πολλά από αυτά τα έχω δοκιμάσει. Το μόνο που αποδείχθηκε κάπως αποτελεσματικό ήταν ένα απωθητικό σπρέϊ για γάτες που είχα αγοράσει από pet shop, αλλά έπρεπε να ψεκάζω κάθε τόσο περιμετρικά του αυτοκινήτου για να κάνει δουλειά, ώσπου στο τέλος βαρέθηκα να ασχολούμε μαζί τους. Το μόνο αποτελεσματικό μέτρο, χωρίς πλάκα, είναι η παρουσία... σκύλου.
Αλλιώς, αν δε βαριέσαι το βγάζε-βάλε, μια κουκούλα αυτοκινήτου, τουλάχιστον για την προστασία του χρώματος.
When the power of love overpowers the love of power, the world will know peace...
Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
P.Toutos
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER

Χρώμα:Titanium Grey
Κάτοχος_Απο:25 Ιουν 2011

Δημοσίευσηαπό giorgos1 την Παρ Σεπ 06, 2013 11:09 pm

Μιά κι εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα αλλα όχι με γάτες αλλα με ποντίκια,αφού έχω δεί κάτι μονοτικά φαγωμένα μέσα στο χώρο της μηχανής , υπάρχει κάτι που να τους διωχνει?
Βασικά εχω ακούσει για σπρέι αλλα και ναφθαλίνη .Κάνουν δουλειά άραγε?
Giorgos 1.6 Tekna S_pack-cafe latte
Άβαταρ μέλους
giorgos1
MODERATOR
MODERATOR

Χρώμα:C30 Cafe Latte
Κάτοχος_Απο:15 Ιαν 2008

Δημοσίευσηαπό Giannis την Σάβ Σεπ 07, 2013 9:32 am

Η ναφθαλίνη αποδεδειγμένα τις απωθεί.
Το έχω δοκιμάσει και στον κήπο μου και εξαφανίστηκαν για όσο διάστημα έριχνα κουφετάκι α στο χώμα.
Είναι πολύ αποτελεσματική και στην μηχανή μέσα σε διχτάκι σε κάποιο ασφαλές σημείο.
Επίσης μπορούν να τοποθετηθούν και στο πλαστικό που είναι τα μπράτσα των καθαριστήρων για να μην ανεβαίνουν στο καπό.
Όταν δεν χρησιμοποιούνται φυλάσσονται σε καλά κλεισμένο πλαστικό σακουλάκι και το κυριότερο στοιχίζουν πάμφθηνα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Giannis
MODERATOR
MODERATOR

Χρώμα:Z11 Black
Κάτοχος_Απο:05 Ιαν 2008

Δημοσίευσηαπό AKHS την Σάβ Σεπ 07, 2013 9:46 am

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι καλή λύση είναι αυτή που αναφέρει ο Γιάννης δηλαδή η ναφθαλίνη ελπίζω να μην δυσκολευτώ να βρω μιας και δεν χρησιμοποιείται πλέον. Επίσης έκανα παραγγελία συσκευή με υπέρηχους την έχω δει να δουλεύει απίστευτα σε σκύλους.
http://www.ebay.com/itm/Ultrasonic-Aggr ... 4d0b8abd1e
Άβαταρ μέλους
AKHS
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Κάτοχος_Απο:10 Ιουν 2009

Δημοσίευσηαπό ZOYRIDAKIS STEFANOS την Σάβ Σεπ 07, 2013 10:18 am

ναφθαλινη βαζω και εγω
φανταστειτε στις αρχες του καλοκαιριου μια γατα απ'οτι φενεται ηθελε να ανεβει στο καπο απο την μερια του φτερου ομως ο πηδος της δεν ηταν αρκετα μεγαλος με αποτελεσμα τα πισω ποδια να σπινιαρουν στο γυαλισμενο μαυρο φτερο του QQ μου!!!!Καταλαβενεται το αποτελεσμα.....αρκετες γραντζουνιες
Άβαταρ μέλους
ZOYRIDAKIS STEFANOS
MODERATOR
MODERATOR

Χρώμα:Z11 Black
Κάτοχος_Απο:05 Αύγ 2008

Δημοσίευσηαπό CyberDEL την Σάβ Σεπ 07, 2013 10:58 am

Η ναφθαλίνη τείνει να εξαφανιστεί και ο λόγος είναι ότι στα άτομα που τους λείπει το ένζυμο G6PD, και δεν είναι λίγα στην Ελλάδα, μπορεί, με την όσφρηση της αλλά και με την επαφή, να τους προκαλέσει αιμολυτική αναιμία, με σοβαρές συνέπειες για την υγεία τους. Η "πάθηση" λέγεται Κυαμισμός. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν γνωρίζουν ότι έχουν την "ασθένεια" (δεν πρόκειται ακριβώς για πάθηση ή ασθένεια). Μετά από κάποια χρονολογία γίνετε αιματολογική εξέταση σε κάθε νεογέννητο παιδί για να δούνε εάν υπάρχει η έλλειψη G6PD. Ας είμαστε λοιπόν λίγο πιο προσεκτικοί για να μην προκαλέσουμε, άθελα μας, κακό σε κάποιον.

Ο κυαμισμός (ανεπάρκεια της αφυδρογονάσης της 6-φωσφορικής γλυκόζης) είναι μία κληρονομική ασθένεια του ανθρώπου που ακολουθεί φυλοσύνδετο υπολειπόμενο τύπο κληρονομικότητας. Στα άτομα που πάσχουν από την ασθένεια αυτή, παρατηρείται έλλειψη του ενζύμου αφυδρογονάση της 6-φωσφορικής γλυκόζης (G6PD ή G6PDH), το οποίο συμμετέχει στον κύκλο των φωσφορικών πεντοζών και είναι ιδιαίτερα σημαντικό για το μεταβολισμό των ερυθρών αιμοσφαιρίων. Τα άτομα που πάσχουν από την ασθένεια αυτή εμφανίζουν αιμολυτική αναιμία αν καταναλώσουν κουκιά ή αν έλθουν σ' επαφή με συγκεκριμένες χημικές ουσίες (π.χ. ναφθαλίνη).
CyberDEL
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QQ+2 ACENTA TECHNA
Κάτοχος_Απο:17 Μαρ 2010

Δημοσίευσηαπό γιωργος την Σάβ Σεπ 07, 2013 1:16 pm

AKHS έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι καλή λύση είναι αυτή που αναφέρει ο Γιάννης δηλαδή η ναφθαλίνη ελπίζω να μην δυσκολευτώ να βρω μιας και δεν χρησιμοποιείται πλέον. Επίσης έκανα παραγγελία συσκευή με υπέρηχους την έχω δει να δουλεύει απίστευτα σε σκύλους.
http://www.ebay.com/itm/Ultrasonic-Aggr ... 4d0b8abd1e

δεν κανει τιποτα στις γατες μονο στα σκυλια δουλευει,,,,,, εγω ειχα παρει ενα πολυ μεγαλο με διαμετρο ηχειου 20ποντοι ειχε κανονικη τροφοδοσια για μονιμη εγκατασταση ρυθμηζομενη ενταση και διαφορετικες συχνοτιτες για διαφορα ζωα και δεν δουλεψε με τις γατες τσαμπα τα 80Ευρο
γιωργος 1,6 - S'PACK
το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
γιωργος
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Κάτοχος_Απο:20 Οκτ 2008

Δημοσίευσηαπό P.Toutos την Σάβ Σεπ 07, 2013 3:15 pm

P.Toutos έγραψε:Το μόνο αποτελεσματικό μέτρο, χωρίς πλάκα, είναι η παρουσία... σκύλου.

When the power of love overpowers the love of power, the world will know peace...
Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
P.Toutos
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER

Χρώμα:Titanium Grey
Κάτοχος_Απο:25 Ιουν 2011

Δημοσίευσηαπό mikpan την Σάβ Σεπ 07, 2013 4:19 pm

Εγώ χρησιμοποίησα αυτό :http://www.agrofitiki.com/index.php?option=com_content&view=article&id=184&Itemid=80
Απλώς δεν κράτησε για 6 μήνες όπως λέει κανα 3μηνο περίπου, αλλά δεν συμφέρει και πολύ όμως κάθε τρεις και λίγο να τα ακουμπάς!!!!
mikpan
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Μοντέλο:QQ+2 AC. TECHNA PACK
Κάτοχος_Απο:12 Αύγ 2010

Δημοσίευσηαπό saga66 την Σάβ Σεπ 07, 2013 8:07 pm

Και εγω τα ίδια με τις γάτες σε πυλωτή !! ,μάλιστα εχουν ιδιαίτερη προτίμηση στην ηλιοροφή !!
Το μονο που με παρηγορεί - τυγχάνω και εγω γατόφιλος - τουλάχιστον με τις γάτες
..είναι οτι δεν εχεις θέμα με τα ποντίκια :e_wink: Λέμε τώρα ..
γιατί ετσι τετράπαχες που είναι απο το ταισμα
αμφιβάλλω αν μπορούν να πιάσουν τίποτα :lol:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
saga66
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QASHQAI DIESEL 1.6
Χρώμα:326 White
Κάτοχος_Απο:04 Απρ 2013

Δημοσίευσηαπό Demetrius την Κυρ Σεπ 08, 2013 10:08 pm

Γάτες παντού!!!! :lol:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα ... Γνώρισόν μοι, Κύριε, ὁδόν, ἐν ᾗ πορεύσομαι ... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Demetrius
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QQ+2 ACENTA TECHNA
Κάτοχος_Απο:04 Φεβ 2010

Δημοσίευσηαπό EPSILON την Πέμ Ιαν 22, 2015 1:00 am

Δεν έχω κάτι με τα συμπαθέστατα κατά τ' άλλα κατοικίδια, αλλά ένα φεγγάρι ήθελα να κάνω εξάσκηση στη σκοποβολή μαζί τους. Το ότι γαυγίζουν όλα τα σκυλιά της γειτονιάς, μαζί και τα δικά μου, συνηθίζεται. Αλλά ένα μικρό ευτυχώς διάστημα, δεν ξέρω αν ήταν μία ή πολλές, πήγαινε κι ανέβαινε στην κουκούλα του mx5, χτυπούσε ο συναγερμός κι εγώ έτρεχα με την καραμπίνα στο γκαράζ να διώξω τον κλέφτη!!! Κατά μία περίεργη δε σύμπτωση, αυτό συνέβαινε αργά το βράδυ...Μιλάμε για σκηνές απείρου γέλιου (μετά τη διαπίστωση). Στη συνέχεια έβαλα συναγερμό και κλειστό κύκλωμα στο γκαράζ για να σταματήσω να τρέχω χωρίς λόγο κι ευτυχώς μετά από μερικές ημέρες η "δράστης" άλλαξε συνήθεια...
Ούκ εν τω πολλώ το ευ.
www.eforotexniki.com
EPSILON
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Μοντέλο:JUKE DIESEL 1.5
Κυβικά:1500
Χρώμα:----Juke----
Κάτοχος_Απο:13 Ιαν 2015

Επιστροφή στο CAFETERIA-(Off topic)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ο δικτυακός χώρος αυτός δεν αντιπροσωπεύει την Nissan Europe ή την Nissan-Νικ. Ι. Θεοχαράκης.
Τα λογότυπα (Nissan Qashqai, X-Trail, Juke) είναι ιδιοκτησία των παραπάνω.