Android media Players & Kodi

Χαλαρή κουβέντα - Ειδησεις - Αστεία, Μουσικα θέματα.
Γενικές Συζητήσεις .

Συντονιστής: Moderators

Δημοσίευσηαπό saga66 την Τρί Νοέμ 15, 2016 11:48 pm

Kodi Media player – O QGC οδηγός μας
Απαιτήσεις χρήσης : Βασικές γνώσεις υπολογιστή

Το Kodi – ή Xbmc παλαιότερα – δεν είναι παρα ενας Media Player ,όπως ο γνωστός των Windows ,εχει όμως περισσότερες δυνατότητες
Κατεβάζουμε το πρόγραμμα που θέλουμε-πχ για Windows ή για android- απο εδω : https://kodi.tv/download/ και κάνουμε εγκατάσταση , η απευθείας απο play store , (στα Windows να το προσθέτουμε στο firewall για να μην του κόβει την σύνδεση )

Το menu είναι στα αγγλικά , για Ελληνικά ..
Πάμε System-Settings-Appearance-International-Language και επιλέγουμε Greek.. (αν δεν υπάρχει ανάγκη ,μην το κάνεις ) .Κάτω αριστερά στην οθόνη , εκει που λέει Επίπεδο Ρυθμίσεων πατάμε στο Βασικό και το αλλάζουμε σε Ειδικούς .!! Κάτω δεξιά υπάρχουν και τα 2 βασικότερα πλήκτρα ,αυτο που μας γυρίζει πισω ενα βήμα ,και αυτο που μας πάει στην αρχική οθόνη ,και να έχουμε υπόψη και το πληκτρο Escape.

Γυρνάμε στην Αρχική Οθόνη και παρατηρούμε τις 3 βασικές κατηγορίες
Εικόνες ,Βιντεο , Μουσική , κατω απο κάθε κατηγορία υπάρχει το Αρχεία και τα Πρόσθετα

Πάμε Μουσική – Αρχεία – Προσθήκη Μουσικής – Αναζήτηση και επιλέγουμε τον δίσκο/φάκελο που έχουμε την μουσική μας και πατάμε Προσθήκη και Εντάξει , αρχίζει και ανεβάζει όλα τα τραγούδια μας,..... περιμένουμε..

Έπειτα πάμε Μουσική - Αρχεία και επιλέγουμε τον φάκελο μας και στην συνέχεια τα mp3 μας !!! Δεν είναι όμορφος player ?!! που να τον βλέπεις και στην Master TV !!

Την ιδια διαδικασία θα κάνουμε- αν το θελουμε - και για τις άλλες 2 κατηγορίες τα βιντεο και τις εικόνες που έχουμε στο Pc ή ακόμη και στο δίκτυο μας , το καθένα ομως απο την ενότητα του .

Θα έλεγα να περάσεις λίγο καιρό με αυτά που έχεις στο Pc για να εξοικειωθείς με τα πληκτρα του player ,
πριν πάς να προχωρήσεις επίπεδο

Προσθήκη πρόσθετων ( Addons )

H σημαντικότερη δυνατότητα του Kodi είναι να «βλέπει» αρχεία στο web και να τα παίζει ,μας απαλλάσσει δλδ απο το να ψάχνουμε να τα βρούμε ,να τα κατεβάζουμε και να τα παίξουμε ,,, το κάνει μόνο του !!

π.χ. κατα την προβολή μια ταινίας είναι εύκολη η αναζήτηση υποτίτλων ,όλα γίνονται σε λίγα δευτερόλεπτα !!

Πως γίνεται ? με τα αρχεία Repos ή πρόσθετα Addons ,αρχεία δλδ που περιέχουν τις ανάλογες διευθύνσεις συγκεντρωμένες σε κατηγορίες ,
εμείς ουσιαστικά επιλέγουμε κάθε φορά το ανάλογο λινκ ,και ξεκινά το live streaming, η θέαση δλδ. Δεν είναι πάντα τα πράγματα ρόδινα ,πολλά link δεν λειτουργούν ,θέλει υπομονή ,εμπειρία στη αναζήτηση ,,και επιμονη .

Επίσης υπάρχουν και τα αποθετηρία (repository) όπως τα Fusion ,SuperReros κτλπ ,αρχεία και αυτά που έχουν «ολα» τα ενδιαφέροντα repos για να μην κουραζόμαστε να ψάχνουμε ,βεβαια είναι χιλιαδες και γρήγορα ..χανόμαστε . Το ολο ζήτημα είναι να ξέρεις τι θέλεις να δεις ,και μονο αυτό να εχεις εγκαταστήσει ,κάποια στιγμή βέβαια θα έρθει και το ψάξιμο ,

Πάμε να βάλουμε τώρα και ενα Addon ,

http://addons.kodi.tv/show/plugin.video.novasports.gr/

και «Direct Download» για να το κατεβάσουμε στο δίσκο .

βρίσκουμε το αρχείο εκει που κατέβηκε ,και το κάνουμε αντιγραφή χύμα στον σκληρό μας C: για ευκολία στην αναζήτηση , (αν ξέρουμε απο διευθύνσεις/φακελους κτλπ το αφήνουμε εκει που είναι!)

Πάμε Σύστημα – Ρυθμίσεις – Πρόσθετα – Εγκατάσταση απο αρχείο Zip
Αναζητούμε το αρχείο , πχ στο C:// και πατάμε πάνω του !

Θα μας βγάλει κατώ δεξιά ενα- πολυ σημαντικό!! - παραθυράκι ,που θα δείχνει την προσθήκη του addon ,και θα μας πεί πως «Το πρόσθετο ενεργοποιήθηκε»

Πάμε Βιντεο- Πρόσθετα και θα πρέπει να εχει εμφανισθεί το NovaSports.gr !! Πατάμε πάνω του και μας ανοίγει τις κατηγορίες του ..

Καλώς ήρθες στο KODi !!!

(Δεν εχει live streaming ετσι , αλλα είμαι σιγουρος πως θα το εκτιμήσετε λίγες ώρες έπειτα απο κάθε σημαντικό αγώνα !! )

Πριν αρχίσουμε να το φορτώνουμε με Fusion ,SuperRepos κτλπ ας προσθέσουμε στα γρήγορα τo παρακάτω addons :

Sports Devil ( !! ναι αυτό που φαντάζεσαι ...:)
https://www.tvaddons.ag/kodi-addons/sho ... ortsDevil/
Δεν είναι πια το ίδιο όπως πριν ενα χρόνο ,θέλει ψαξιμο σε ολα τα λινκ !! και ίσως κατι να βρείς ... πλεόν γκουγκλάρω κάθε φορά τα live streaming

Προσθηκη Ελληνικών Υπότιτλων

ΣΥΣΤΗΜΑ > ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΒΙΝΤΕΟ >Υπότιτλοι

Προτιμώμενη Γλώσσα υπότιτλων Greek

Κωδικοποιηση Χαρακτηρων : Greek (Windows)

Γλώσσες για τις οποιες να γίνει λήψη υπότιτλων :English ,Greek

ΠροεπιλεγμένηΥπηρεσια Τηλ.Σειρών/Ταινιών :
Πατάμε πάνω και περιμένουμε να ανοίξει το παραθυρο αναζήτησης
Μολις ανοιξει βρίσκουμε και προσθέτουμε ΜΟΝΟ :
OpenSubtitles.org by OpenSubtitles.org και το Subtitles.gr

Επειτα οταν ανοιξει η ταινία πάμε στο 1ο πλήκτρο-Υπότιτλοι- απο τα 4 κάτω δεξιά ,
Αν όλα τα έχουμε κάνει σωστά γίνεται αυτόματα η εύρευση ,επιλέγουμε το αρχείο που θέλουμε
και κατεβάζουμε τους υπότιτλους ,συνήθως αυτούς που εχουν "αστεράκια".

και πώς διαγραφουμε υποτίτλους ? :
ΣΥΣΤΗΜΑ  ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ  ΠΡΟΣΘΕΤΑ Τα πρόσθετα μου Υπότιτλοι
Διαγραφουμε οτι αλλο δεν παίζει και κρατάμε μονο αυτά που θέλουμε
Τσεκαρουμε επίσης πως εχουμε την εκδοση 5.1.14 στο OpenSubtitles.org ,και ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
saga66
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QASHQAI DIESEL 1.6
Κυβικά:1600
Χρώμα:326 White
Κάτοχος_Απο:04 Απρ 2013

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Τετ Νοέμ 16, 2016 10:19 am

Το kodi προσπάθησα κάποια στιγμή να το σετάρω και να το κάνω να παίξει αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω τα νεύρα μου και να το κάνω διαγραφή.Τελικά πέρασα το popcorn time και ησύχασα.
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Μοντέλο:DIESEL
Κυβικά:1461
Κάτοχος_Απο:24 Δεκ 2014

Δημοσίευσηαπό gkourmoul1 την Τετ Νοέμ 16, 2016 12:31 pm

Saga, εαν τα καταφερεις ανοιξε νεο θεμα. Και εγω εαν τα καταφερω θα ποσταρω...

Alexandrine, το popcorn το εχω φαει στη μαπα.
Αποταν εβαλα το show box, δεν το ξαναανοιξα. Το τελευταιο εχει το ατου οτι περα απο τα τορρεντ, κατεβαζει την ταινια ή σειρα και απο σερβερ, αρα μηδεν καθυστερηση. Επισης μπορεις να πας την ταινια στη μεση της με μια κινηση. Επισης παιζει τις ταινιες και με αλλους players και κατεβαζει υποτιτλους κατευθειαν απο opensubtitles. Βαλε το χθες, και δεν θα ξαναχρησιμοποιησεις ποτε το popcorn.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
gkourmoul1
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QQ F/L Accenta Premium Pack
Χρώμα:Z11 Black
Κάτοχος_Απο:14 Σεπ 2015

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Τετ Νοέμ 16, 2016 5:32 pm

θα το δοκιμάσω.
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό GEORGEK την Πέμ Νοέμ 17, 2016 7:41 am

alexadrinos έγραψε:Το kodi προσπάθησα κάποια στιγμή να το σετάρω και να το κάνω να παίξει αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω τα νεύρα μου και να το κάνω διαγραφή.Τελικά πέρασα το popcorn time και ησύχασα.

Αγγελε,, κάπως έτσι μούρθε κι εμένα αρχικά αλλά ήρθε μια μέρα ο γιός μου στο σπίτι, μου το σετάρισε τέλεια, και τώρα το απολαμβάνω. Μέχρι και motoGP και F1 βλέπω live. Βέβαια όχι με τόσο καλή εικόνα. Ταινίες όμως,,, τέλεια.Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πανεύκολο αλλά υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στο youtube για σετάρισμα και για εγκατάσταση κάποιων repository που απαιτούνται για διαφορετικό περιεχόμενο θέασης. Μόλις το κάνεις,,, το popcorn πάει στον κάλαθο αχρήστων.
GEORGEK
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER

Χρώμα:C30 Cafe Latte
Κάτοχος_Απο:19 Μαρ 2012

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Πέμ Νοέμ 17, 2016 10:18 am

προσπάθησα χτες το μεσημέρι να το σετάρω,κάπου κόλλησα πάλι άρχισε και τη γκρίνια η γυναίκα και έφαγε διαγραφή.Με τρωγε όμως.Δεν μου αρέσει να αφήνω πράγματα στη μέση.Έτσι αργά το βράδυ το έκανα ξανά εγκατάσταση και κατάφερα να περάσω μερικά πρόσθετα εν μέσω γκρίνιας. :e_biggrin: Είμαι σε καλό δρόμο.Αν έχετε κάποιο λινκ με αναλυτικό οδηγό θα τον ήθελα.
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό gkourmoul1 την Πέμ Νοέμ 17, 2016 10:25 am

Για ταινιες και σειρες βαλε το exodus.
Εαν δεν το εχει μεσα, το κατεβαζεις σε .zip και μετα το κανεις add.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
gkourmoul1
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Πέμ Νοέμ 17, 2016 10:57 am

είναι το πρώτο που έκανα εγκατάσταση,για ελληνικό ποδόσφαιρο έχουμε τίποτα;Υπάρχει κάτι προ εγκατεστημένο στο Kodi η πρέπει να περάσω κάποιο πρόσθετο;
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό saga66 την Πέμ Νοέμ 17, 2016 11:02 am

saga66 έγραψε:Για εμένα είναι ίσως ένα από τα καλύτερα δωρεάν προγράμματα που εχω δοκιμάσει ποτέ – ίσως το καλύτερο- ,και σίγουρα από τα πιο χρήσιμα .
Το Xbmc – Kodi τώρα – ,ουσιαστικά είναι ενας media player ,που επιπλέον μπορεί να συνδεθεί σε βάσεις δεδομένων – τα περίφημα addons - και να προβάλει το περιεχόμενο τους με απλό και κατανοητό τρόπο ,δλδ χωρίς πολλά ψαξίματα κλπ ..
Ειδικά αν το σπιτικό δίκτυο επιτρέπει την προβολή στην Κύρια Οθόνη ,τοτε μιλάμε για πραγματική απόλαυση . Μεγάλη επίσης χρήση θα βρεί και σε ένα Tablet με Android ,αφού μπορεί να εγκατασταθεί και εδώ .
Το κατεβάζουμε από εδώ : http://kodi.tv/download/
Και ένας εύχρηστος οδηγός εγκατάστασης ,που μας βοηθά επίσης να καταλάβουμε με τι εχουμε να κάνουμε (..και να δούμε κυρίως .. :silent: )
http://osarena.net/hacks-guides/how-to- ... linux.html

Αχ δεν διαβάζουμε τελικά ,, δυστυχώς !! εδω είναι ολα ,, τα υπόλοιπα μαζί με τα τσίπουρα !!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
saga66
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό kyiannakeas την Πέμ Νοέμ 17, 2016 5:15 pm

saga66 έγραψε:
saga66 έγραψε:Για εμένα είναι ίσως ένα από τα καλύτερα δωρεάν προγράμματα που εχω δοκιμάσει ποτέ – ίσως το καλύτερο- ,και σίγουρα από τα πιο χρήσιμα .
Το Xbmc – Kodi τώρα – ,ουσιαστικά είναι ενας media player ,που επιπλέον μπορεί να συνδεθεί σε βάσεις δεδομένων – τα περίφημα addons - και να προβάλει το περιεχόμενο τους με απλό και κατανοητό τρόπο ,δλδ χωρίς πολλά ψαξίματα κλπ ..
Ειδικά αν το σπιτικό δίκτυο επιτρέπει την προβολή στην Κύρια Οθόνη ,τοτε μιλάμε για πραγματική απόλαυση . Μεγάλη επίσης χρήση θα βρεί και σε ένα Tablet με Android ,αφού μπορεί να εγκατασταθεί και εδώ .
Το κατεβάζουμε από εδώ : http://kodi.tv/download/
Και ένας εύχρηστος οδηγός εγκατάστασης ,που μας βοηθά επίσης να καταλάβουμε με τι εχουμε να κάνουμε (..και να δούμε κυρίως .. :silent: )
http://osarena.net/hacks-guides/how-to- ... linux.html

Αχ δεν διαβάζουμε τελικά ,, δυστυχώς !! εδω είναι ολα ,, τα υπόλοιπα μαζί με τα τσίπουρα !!

:thumbup: Ευχαριστουμε saga66 μας εφτιαξες την ημερα , Βουρ για συνδεσεις
Άβαταρ μέλους
kyiannakeas
Q.G.C. Pilot
Q.G.C. Pilot

Μοντέλο:QQ Acenta/Techna
Κάτοχος_Απο:03 Ιαν 2014

Δημοσίευσηαπό GEORGEK την Πέμ Νοέμ 17, 2016 5:31 pm

Λοιπόν,,, για ταινίες,,, εγκαταστήστε το exodus.
Για sports,,, εγκαταστήστε το sportsdevil.
Για διευκόλυνση της διαδικασίας εγκατάστασης,, γράψτε σε όποιον internet explorer έχετε:: how to install exodus in kodi,,,, και αντίστοιχα για το sportsdevil. Εκτός από κείμενα,, θα βρείτε άπειρες παρουσιάσεις στο youtube. Εγώ έχω συνδέσει το media player MXIII 4K στην μεγάλη τηλεόραση,,με ασύρματο ποντίκι και σύνδεση Wi-Fi,,,, και το απολαμβάνω.
Σημειώστε όμως ότι τα links που θα βλέπετε ως διαθέσιμα μετά την εγκατάσταση ενός οποιουδήποτε add on,,, δεν είναι πάντα όλα διαθέσιμα. Απλά,, πατήστε το επόμενο. Κρατήστε επίσης στα υπόψιν ότι κάποια add ons,, ( όπως το sportsdevil) δεν κάνουν update μόνα τους. Καλό είναι επομένως να ψάχνουμε κάθε τόσο για την όποια νεώτερη έκδοση υπάρχει. Ως παράδειγμα αναφέρω ότι στο sportsdevil δεν είχε πουθενα τον αγώνα Ολυμπιακού-Παναθηναικού αλλά όταν έκανα εγκατάσταση της νεότερης έκδοσης , είδα όλο το ματς. Αυτάαααααααα.
GEORGEK
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER

Χρώμα:C30 Cafe Latte
Κάτοχος_Απο:19 Μαρ 2012

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Πέμ Νοέμ 17, 2016 6:27 pm

Νομίζω ότι ο καλύτερος οδηγός για εγκατάσταση και όλα τα καλούδια είναι αυτός

https://www.pcsteps.gr/100448-%CF%84%CE ... B1-addons/

Το sportsdevil το πέρασα εύκολα μόλις τώρα αφού έχω κάνει εγκατάσταση το addon installer βάζεις στο search αυτό που ψάχνεις και εφόσον το βρει το κάνει εγκατάσταση.Το θέμα είναι που βρίσκω την μπαλίτσα;;;;live sports-sports tv-live tv
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό saga66 την Παρ Νοέμ 18, 2016 12:02 am

Ενας , ενας !! :lol:
Αγγελε ο οδηγός που είχα ανεβάσει ήταν του 2013 ,και εγω τον χρησιμοποιησα στις αρχές τους 2014 ,
παρόλαυτα με βοήθησε στη αρχή να σετάρω σωστα το Kodi ,κυρίως στο θέμα Addons και στους ελληνικούς υπότιτλους .
Παρότι οι οδηγίες δεν εχουν αλλάξει σε γενικές γράμμες -τα ίδια πράγματα κάνουμε δλδ- ,καλό είναι να ψαχνουμε για πρόσφατες οδηγίες όπως αυτή που ανέβασες .

Τώρα γιατί Kodi ? προφανώς υπήρχαν και άλλοι ανάλογοι media players ,αλλα τα Android media box που αγοράσαμε αυτόν επέλεξαν ,και οχι άδικα απο οτι είδα μονο αυτός εχει παίξει όλα τα αρχεία που είχα στον USB δίσκο μέχρι στιγμής .

Ολη η υπόθεση είναι στα Addons που θα περάσεις στη κατηγορία video

Αν καταφέρεις να περάσεις αυτα που περιγράφει εδω ,τότε θα εχεις παρει την πρώτη χαρά ,
".. κάντε εγκατάσταση το Hellenic TV καθώς και ότι άλλο σας ενδιαφέρει. Για ταινίες, σειρές κλπ πλην του 1channel και Much Movies εγκαταστήστε και τα "Prime Wire , Movie4k, icefilms " Για live streaming αγώνων πλην του Sportsdevil εγκαταστήστε και το Sports-A-Holic.."

Ας αρχίσουμε απο τα απλά ,και με υπομονή αρχικά ας καταλάβουμε πως λειτουργεί,,γιατί μετα εχει ψάξιμο !! :wave:
πχ θέλω να δω αυτά τα υπέροχα βίντεο του National Geographic , γκουγκλάρω "National Geographic kodi addon" και !!
https://www.tvaddons.ag/kodi-addons/sho ... eo.natgeo/
το κατεβάζω ,πάω "Systems"-> Addons->Instal from zip file και αυτό είναι .. !!

Για τα αθλητικά που ρωτάς , δυστυχώς το περίφημο SportsDevil που μεσουρανουσε εως και τις αρχές του 2016 , μπήκε στην λίστα των "Black List" των δημιουργών του kodi , http://kodi.wiki/view/Official:Forum_ru ... ed_add-ons
και οχι μόνο αυτό όπως θα δείς ,,,,,δυστυχώς ήταν το τίμημα για την τεράστια επιτυχία του .. !!

Θα αναφέρω τον πατέρα μου ,που όταν στη γιορτή του είδε το tablet που του χαρίσαμε ,στραβομουτσούνιασε !!
" Τι να το κάνω??" είχε πει .. καθώς ..πως να το πω δεν είχε πατήσει ΠΟΤΕ ενα πληκτρο enter μεχρι τότε !!
Μετα απο 2 ημέρες επαιζε ο "Θρύλος" τσάμπιον !! :e_biggrin: ,πήγα και του εμαθα πως να ψάχνει τον αγώνα !!
Ε.. αυτό ήταν δεν το εχει αφήσει ακόμη απο τα χέρια του ,παρότι πλέον δεν μπορεί να δεί αγώνες !!

Οι ζωντανοί αγώνες που ρωτάς είνα είναι στα "Live sports" , και θέλει ψάξιμο πλεον σε καθε σελίδα ,,,
όσο ασχολείσαι τόσα μυστικά μαθαίνεις!!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
saga66
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό IAKOVOS την Παρ Νοέμ 18, 2016 10:15 am

Καλημέρα,

Πολύ ενδιαφέρον & ενημερωτικό το θέμα. Δεν γνώριζα προσωπικά τις δυνατότητες του kodi..... Έχω εγκαταστήσει την βασική του έκδοση και μέχρι εκεί.

Παρακαλώ συνεχίστε!!!!!!
Ιάκωβος
Άβαταρ μέλους
IAKOVOS
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Μοντέλο:QQ Acenta/Techna S
Κάτοχος_Απο:10 Φεβ 2012

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Παρ Νοέμ 18, 2016 10:59 am

Ευχαριστώ Γιώργο,να υποθέσω ότι όταν κατεβάσεις το addon πάει στο zip file;Για τα αθλητικά πέρασα χτες και το p2p sports με το addon installer το οποίο είναι πολύ βολικό.Τα κάνει όλα μόνο του.Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν στο search βρίσκει μόνο από το zip addon η και από αλλού.To Hellenic tv δεν μπόρεσα να το εγκαταστήσω μάλλον δεν υπάρχει στο zip και πρέπει να το κατεβάσω.Πάντως στις επιλογές είχε το alive tv το έκανα εγκατάσταση κανει την ίδια δουλειά και λειτουργεί άψογα.
Έχω και άλλες ερωτήσεις :e_biggrin: μάλλον πρέπει να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα για το Kodi,πράγματι έχει πολύ "ψωμί"
Στα περισσότερα tvbox το το kodi είναι προεγκατεστημένο όπως είπες.Υποθέτω όμως ότι πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις και να βάλεις τα addons που θέλεις.usb ποντίκι πληκτρολόγιο αναγνωρίζουν τα tv box γιατί σετάρισμα με το χειριστήριο το βλέπω δύσκολο.
Και μια τελευταία ερώτηση :D
Έχει κανείς δοκιμάσει να συνδέσει το tablet sto tv με αυτού του τύπου καλώδιο;
http://www.info-world.gr/pegasus/produc ... _PROD80679
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό saga66 την Παρ Νοέμ 18, 2016 11:10 am

Καλημέρα

Αγγελε εχεις pm !!

Με χαρά βλέπω να υπάρχει ενδιαφέρον ,αν και το πρώτο μνμ το είχα γράψει πριν εναν χρόνο !!
Τώρα με το Android media player ,θα ξανασχοληθω γιατί το είχα παρατήσει το αθλημα ,
Αν και πολλές οδηγίες μπορείς να βρείς πλεον ,

ελπίζω να τα καταφέρω το Σ/Κ να γράψω ενα δικό μας Βασικό οδηγό.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
saga66
MODERATOR
MODERATOR

Re: Android media Players & Kodi

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Παρ Νοέμ 18, 2016 12:07 pm

Άνοιξα ξεχωριστό θέμα,συνεχίζουμε!!!!
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Παρ Νοέμ 18, 2016 12:28 pm

Το kodi για το tablet το κατέβασα από το play store.Έχει κάποια διαφορά από αυτό που υπάρχει στην επίσημη σελίδα του Kodi;
Από tv box είχε μια προσφορά ο Κινέζος το MXq pro στα 20 ευρώ και το χτύπησα για δοκιμή και βλέπουμε.
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό gkourmoul1 την Παρ Νοέμ 18, 2016 12:40 pm

Εχω το mxq pro 4k και δουλευει αψογα τις ταινιες κλπ. Για σερφαρισμα ψιλοκολλαει λογω μικρης μνημης. Γενικοτερα, σουπερ ευχαριστημενος.

Παραγγειλα ενα αλλο με διπλασια μνημη και το περιμενω σε λιγο καιρο.
http://m.ebay.co.uk/itm/X96-4K-Android- ... 6594487022

Θα γραψω και για αυτο εντυπωσεις.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
gkourmoul1
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό alexadrinos την Παρ Νοέμ 25, 2016 12:24 am

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει το p2pstream να δουλέψει;;;;Είναι αυτό που μπορείς να στριμάρεις από sopcoast k ace stream.Έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα αλλά και acestream kai plexus.Από τι βλέπω στα βιντεάκια που κυκλοφορούν όταν τρέξεις το plexus για πρώτη φορά πρέπει να φορτώσει τα as-sp κάτι που δεν κάνει.Καμιά ιδέα;;;
Φιλικά Άγγελος
Άβαταρ μέλους
alexadrinos
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Επόμενο

Επιστροφή στο CAFETERIA-(Off topic)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ο δικτυακός χώρος αυτός δεν αντιπροσωπεύει την Nissan Europe ή την Nissan-Νικ. Ι. Θεοχαράκης.
Τα λογότυπα (Nissan Qashqai, X-Trail, Juke) είναι ιδιοκτησία των παραπάνω.