Ψηφιακη τηλεόραση- MPEG4 (Card Module....)

Χαλαρή κουβέντα - Ειδησεις - Αστεία, Μουσικα θέματα.
Γενικές Συζητήσεις .

Συντονιστής: Moderators

Re: Ψηφιακη τηλεόραση- MPEG4 (Card Module....)

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Παρ Αύγ 27, 2010 2:35 am

ΕΠΙΓΕΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Στην συχνότητα 61 (πρώην ΣΚΑΙ) έχουμε μπουκέτο 4 καναλιών. ΝεαTV, KRHTH1, THLEKRITI, KAI PROMO της DIGITAL UNION. Προς το παρόν μόνο η Νεα Τηλεόραση εκπέμπει. Η λήψη είναι άψογη. Ποιότητα σήματος 100%. Απλά η ποιότητα της εικόνας και ο ήχος που εκπέμπει η ΝΕΑ Τηλεόραση είναι χάλια. Εννοώ βίντεο χαμηλής ανάλυσης, εικόνα χωρίς διαύγεια και ζωντάνια. Το Promo της Digital Union είναι με τοπική γεννήτρια πάνω στον πομπό.
σειρα θα παρει η Αλεξανδροπολη
ΟΙ ΕΥΘΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ..ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ..
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QQ Acenta/Techna S PACK
Κυβικά:1600
Χρώμα:Z11 Black
Κάτοχος_Απο:11 Σεπ 2008

Δημοσίευσηαπό diehardnisssan την Παρ Αύγ 27, 2010 11:56 am

Για Πάτρα - Αχαϊα έχεις ακούσει τίποτα ????
Αρχικά λέγανε για αυτό το καλοκαίρι και τώρα απλά σιωπούν :wtf: :evil:
Σώτος - Νισσάν Qashqai 1.6 acenta KY0
"The Fellowship of the Qashqai"
Άβαταρ μέλους
diehardnisssan
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER

Μοντέλο:QQ Acenta/Techna
Χρώμα:KY0 Silver
Κάτοχος_Απο:05 Μάιος 2008

Δημοσίευσηαπό Demetrius την Παρ Αύγ 27, 2010 12:40 pm

ktsiaras έγραψε:ΕΠΙΓΕΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Στην συχνότητα 61 (πρώην ΣΚΑΙ) έχουμε μπουκέτο 4 καναλιών. ΝεαTV, KRHTH1, THLEKRITI, KAI PROMO της DIGITAL UNION. Προς το παρόν μόνο η Νεα Τηλεόραση εκπέμπει. Η λήψη είναι άψογη. Ποιότητα σήματος 100%. Απλά η ποιότητα της εικόνας και ο ήχος που εκπέμπει η ΝΕΑ Τηλεόραση είναι χάλια. Εννοώ βίντεο χαμηλής ανάλυσης, εικόνα χωρίς διαύγεια και ζωντάνια. Το Promo της Digital Union είναι με τοπική γεννήτρια πάνω στον πομπό.

Στο δικό μας Ηράκλειο ή στο δικό σας συμβαίνει αυτό;;;;; :e_surprised:
Εικόνα ... Γνώρισόν μοι, Κύριε, ὁδόν, ἐν ᾗ πορεύσομαι ... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Demetrius
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QQ+2 ACENTA TECHNA
Χρώμα:C30 Cafe Latte
Κάτοχος_Απο:04 Φεβ 2010

Δημοσίευσηαπό Demetrius την Παρ Αύγ 27, 2010 12:52 pm

Demetrius έγραψε:

Στο δικό μας Ηράκλειο συμβαίνει!!! :clap:
Πού τα μαθαίνεις ρε συ Κώστα πρώτος ;;; !!!! :e_smile:

Όντως η εικόνα κάθε άλλο παρά ψηφιακή είναι στη ΝέαTV ... Μήπως έχεις κάποια πληροφόρηση για το πότε θα μπούνε σε λειτουργία και τα υπόλοιπα κανάλια;;;

ΥΓ: Της DIGEA είναι η εκπομπή;;; Ή κάποιας άλλης εταιρείας ;;; Τι είναι η Digital Union;;;
Άβαταρ μέλους
Demetrius
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Παρ Αύγ 27, 2010 1:48 pm

Demetrius έγραψε:
Demetrius έγραψε:

Στο δικό μας Ηράκλειο συμβαίνει!!! :clap:
Πού τα μαθαίνεις ρε συ Κώστα πρώτος ;;; !!!! :e_smile:

Όντως η εικόνα κάθε άλλο παρά ψηφιακή είναι στη ΝέαTV ... Μήπως έχεις κάποια πληροφόρηση για το πότε θα μπούνε σε λειτουργία και τα υπόλοιπα κανάλια;;;

ΥΓ: Της DIGEA είναι η εκπομπή;;; Ή κάποιας άλλης εταιρείας ;;; Τι είναι η Digital Union;;;

Δημήτρη για αρχή να τονίσω ότι κάνεις φοβερούς σχολιασμούς :clap: :clap: :clap: :clap:
και δεύτερον η εκπομπή γίνετε από την DIGITAL UNION
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό Demetrius την Παρ Αύγ 27, 2010 10:54 pm

Λοιπόν τσεκάρισα το πακέτο ψηφιακής του Ηρακλείου της DIGITAL UNION...

Τα ΝέαTV παίζουν το ίδιο χάλια όπως και στο δέκτη του σπιτιού....
Αλλά όντως η λήψη είναι πολύ καλή ... αγγίζει το 98 - 100% στην περιοχή των Γουβών!
Απομένει να φτιάξουν λίγο την εκπομπή του καναλιού τους (αν θέλουν να τους βλέπει κανείς) :e_biggrin: ...

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν έχω ήχο ρε παιδιά :e_confused: :e_confused: :e_confused: ... Έχω εικόνα αλλά όχι ήχο... έχω τσεκάρει όλες τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα... :e_sad:

Τι μπορεί να φταίει άραγε ;;; :think: :think: :think: Να είναι λέτε θέμα συνδεσμολογίας, λήψης σήματος, τι μπορεί να είναι ;;; :think: Πάντως στο σπίτι έχω κανονικά ήχο (με λίγο χαρχαλητό)...
Άβαταρ μέλους
Demetrius
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Σάβ Σεπ 04, 2010 1:07 am

Κυρίως από Αίγινα έχουμε νέα κανάλια:
Κανάλι 54 το πακέτο με.
0-6 TV , ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV
Κανάλι 63 το πακέτο με.
MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON και SPORT TV
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό Demetrius την Σάβ Σεπ 04, 2010 2:58 pm

Πήγα σήμερα αγαπητοί φίλοι στον ηλεκτρονικό που μου έκανε την εγκατάσταση της witson 769 - ψηφιακού δέκτη, για το πρόβλημα που είχα προαναφέρει (ότι έχω δηλ. ψηφιακή εικόνα αλλά όχι ήχο) ... Έλεγξε τη μονάδα καθώς και το δέκτη και ήταν όλα καλά συνδεδεμένα... :crazy:

Το πρόβλημα όμως παραμένει (δεν έχω ήχο) ... :e_sad:

Μίλησα με το φίλο Κώστα (ktsiaras) και μου είπε ότι ίσως να είναι θέμα κωδικοποίησης ήχου... (θέλω να πιστεύω ότι είναι η πιθανότερη αιτία του προβλήματος) ... :think: και όχι ότι μπορεί να έχει "θέμα" ο δέκτης...

Πάντως στην TV (με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη) που έχω σπίτι, παίζει και εικόνα και ήχο κανονικότατα ...

Αυτό που θέλω όμως να σας ρωτήσω είναι : αν (εσείς που έχετε ήδη VCAN ή οποιοδήποτε άλλο ψηφιακό δέκτη) σε κανάλια των Αθηνών με εκπομπή mpeg2 , είχατε ανάλογα προβλήματα;;; (να μην έχετε ήχο δηλ.) :?:
Άβαταρ μέλους
Demetrius
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Σάβ Σεπ 04, 2010 4:35 pm

Δημήτρη εδώ τα παιδά λένε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα γενικότερα .άστο για λίγο και μετά το ξαναψάχνεις αν υπάρχει πρόβλημα , όπως λένε θα υπάρξει αναβάθμιση , και πιθανόν τα παιδία να είναι από τα μέρη σας.
Originally Posted by ....................
Originally Posted by ...........................
το σημα ειναι χαλια γιατι ειναι με αναλογικο link , αμα γινει ψηφιακο το link θα βελτιωθει η ποιοτητα συνολικα
[QUOTE=........Exeis apolito dikio.. i metadosi ston pompo ginete me analogika link apo xania mexri irakleio.. otan antikatastathoun me psifiaka i eikona kai o ixos tha einai apsoga.. mesa sto epomeno dekaimero tha ginei sinoliki veltiosi tou simatos pou paei irakleio... ek twn esw auta.. xairete.
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό Demetrius την Δευτ Σεπ 06, 2010 5:02 pm

ktsiaras έγραψε:Δημήτρη εδώ τα παιδά λένε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα γενικότερα .άστο για λίγο και μετά το ξαναψάχνεις αν υπάρχει πρόβλημα , όπως λένε θα υπάρξει αναβάθμιση , και πιθανόν τα παιδία να είναι από τα μέρη σας.
το σημα ειναι χαλια γιατι ειναι με αναλογικο link , αμα γινει ψηφιακο το link θα βελτιωθει η ποιοτητα συνολικα
[QUOTE=........Exeis apolito dikio.. i metadosi ston pompo ginete me analogika link apo xania mexri irakleio.. otan antikatastathoun me psifiaka i eikona kai o ixos tha einai apsoga.. mesa sto epomeno dekaimero tha ginei sinoliki veltiosi tou simatos pou paei irakleio... ek twn esw auta.. xairete.

Λοιπόν ... φίλε μου Κώστα και φίλοι συντοπίται - και συμφορουμίται του γκρούπ τση Κρήτης ! Άρχισα κι εγώ να "δικτυώνομαι" για τα καλά ... (αμ τι νόμιζες μόνος θα 'σουνα Κωνσταντίνε;;;!!! :e_biggrin: )...
Μίλησα πριν λίγο τηλεφωνικά με τον τεχνικό διευθυντή της Digital Union !!! Ένας ευγενέστατος άνθρωπος πρόθυμος να σου απαντήσει σε κάθε απορία και ερώτησή σου...

Τον ρώτησα σχετικά με το πρόβλημα του ήχου... και επιβεβαιώνεται αυτό που μου είπες πρώτος εσύ, ότι είναι δηλαδή θέμα κωδικοποίησης του ήχου...

Από 'μένα τώρα υπάρχει ένα καλό κι ένα κακό νέο:

Το κακό νέο είναι ότι αν εξακολουθήσει να υπάρχει η συγκεκριμένη κωδικοποίηση, στην εκπομπή της D.U. οι δέκτες αυτοί (όπως ο δικός μου αλλά και κάποιοι άλλοι εκ της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου ορμώμενοι - τουτέστιν Κίνας) δε θα έχουν ήχο... Εκτός βέβαια κι αν υπάρξει αναβάθμιση στο firmware της συσκευής... πράγμα όχι και τόσο άμεσο ή εύκολο.

Το καλό νέο (που μου είπε ο άνθρωπος της D.U.) είναι ότι όταν με το καλό κατέβει στην Κρήτη δεν αποκλείεται να κάνει δοκιμές και με άλλη κωδικοποίηση ήχου... και τότε ίσως λυθεί το θέμα ήχου...

Ταύτα προς γνώσιν των φιλτάτων και λίαν αγαπητών φίλων της ημετέρας διαδικτυακής λέσχης του QGC... :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
Demetrius
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Δευτ Σεπ 06, 2010 6:52 pm

Demetrius έγραψε:
ktsiaras έγραψε:Δημήτρη εδώ τα παιδά λένε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα γενικότερα .άστο για λίγο και μετά το ξαναψάχνεις αν υπάρχει πρόβλημα , όπως λένε θα υπάρξει αναβάθμιση , και πιθανόν τα παιδία να είναι από τα μέρη σας.

Λοιπόν ... φίλε μου Κώστα και φίλοι συντοπίται - και συμφορουμίται του γκρούπ τση Κρήτης ! Άρχισα κι εγώ να "δικτυώνομαι" για τα καλά ... (αμ τι νόμιζες μόνος θα 'σουνα Κωνσταντίνε;;;!!! :e_biggrin: )...
Μίλησα πριν λίγο τηλεφωνικά με τον τεχνικό διευθυντή της Digital Union !!! Ένας ευγενέστατος άνθρωπος πρόθυμος να σου απαντήσει σε κάθε απορία και ερώτησή σου...

Τον ρώτησα σχετικά με το πρόβλημα του ήχου... και επιβεβαιώνεται αυτό που μου είπες πρώτος εσύ, ότι είναι δηλαδή θέμα κωδικοποίησης του ήχου...

Από 'μένα τώρα υπάρχει ένα καλό κι ένα κακό νέο:

Το κακό νέο είναι ότι αν εξακολουθήσει να υπάρχει η συγκεκριμένη κωδικοποίηση, στην εκπομπή της D.U. οι δέκτες αυτοί (όπως ο δικός μου αλλά και κάποιοι άλλοι εκ της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου ορμώμενοι - τουτέστιν Κίνας) δε θα έχουν ήχο... Εκτός βέβαια κι αν υπάρξει αναβάθμιση στο firmware της συσκευής... πράγμα όχι και τόσο άμεσο ή εύκολο.

Το καλό νέο (που μου είπε ο άνθρωπος της D.U.) είναι ότι όταν με το καλό κατέβει στην Κρήτη δεν αποκλείεται να κάνει δοκιμές και με άλλη κωδικοποίηση ήχου... και τότε ίσως λυθεί το θέμα ήχου...

Ταύτα προς γνώσιν των φιλτάτων και λίαν αγαπητών φίλων της ημετέρας διαδικτυακής λέσχης του QGC... :e_biggrin:

+100000000000000000000000000000000 :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Τρί Σεπ 21, 2010 8:47 am

Υπόσχεση ΕΡΤ για MPEG-4
Στο τέλος Σεπτεμβρίου υποσχέθηκε η ΕΡΤ ότι θα ολοκληρωθεί η μετατροπή των πομπών της σε σύστημα εκπομπής MPEG-4 μετά την κατάρρευση του σχετικού διαγωνισμού για την προμήθεια εξοπλισμού ψηφιακής εκπομπής. Σύμφωνα με όσα είπε στα στελέχη του υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου θα είναι έτοιμη να εκπέμψει ψηφιακά τα τρία κρατικά κανάλια από την Αίγινα και τη Θεσσαλονίκη. Ερώτημα παραμένει το αν θα γίνει συντονισμός στη συνέχεια με την Digea για επέκταση του σήματος στη Θράκη, όπως έχουν προγραμματίσει τα ιδιωτικά κανάλια. (Παρόν)
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Τετ Σεπ 22, 2010 8:29 am

κανάλι 52 από Υμμητό εκπέμπουν ΝΕΤ ΕΤ1 ΕΤ3 και VOULI (mpeg-2), επίσης έχει 5 Ραδιφωνικά ERA NET, ERA2, ERA3, ERA SPORT και KOSMOS!!!!!
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό motoramateur την Τετ Σεπ 22, 2010 8:34 am

Δεν ξέρω για 'σας αλλά εμείς στο Βόλο βλέπουμε μια χαρά Ε.Ι.Ρ.Τ. και Υ.ΕΝ.Ε.Δ !!! :thumbdown:
Αφήνοντας τον κόσμο να γυρνάει και να γερνάει, εσύ παραμένεις σταθερός στη θέση και την ηλικία σου. Ευτυχώς εγώ το ανακάλυψα στα 22 ...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
motoramateur
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:X-Trail-SE
Κυβικά:2000
Χρώμα:B53 Sapphire Blue
Κάτοχος_Απο:14 Μαρ 2008

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Τετ Σεπ 22, 2010 5:52 pm

για κοίταξε καλύτερα
Είναι γεγονός. Σεπτέμβριος του 2010 και τα κρατικά κανάλια εκπέμπουν σε MPEG2 (και εν καιρώ σε MPEG4) και με EPG! Όχι βέβαια και σε 16:9 και dolby αλλά μη τρελαθούμε κιόλας… Για την ακρίβεια εξέπεμψε στις 19:20 το δεύτερο multiplex της ΕΡΤ σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πήλιο προς το παρόν. Στην Αθήνα από το κανάλι 52 UHF και στη Θεσσαλονίκη από το κανάλι 26 UHF, ενώ σύντομα αναμένεται και σε άλλες μεγάλες πόλεις. Τα κανάλια που εκπέπονται είναι:

ΕΤ-1
ΝΕΤ
ΕΤ-3
ΒΟΥΛΗ
Εκπέμπονται επίσης και τα 5 ραδιόφωνα της ΕΡΤ:
ΕΡΑ-ΝΕΤ
ΕΡΑ2
ΕΡΑ3
ΕΡΑ Sport
ΚΟΣΜΟΣ (mediablog.gr)
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ΗΛΙΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝ την Τετ Σεπ 22, 2010 9:54 pm

Ε πως θα βγάλουν και κανα φράγκο ? Τωρα mpeg2 μετά mpeg 4 . Παντως η ποιοτητα στα κρατικά είναι πολύ κακή......Μπορεί να είναι θέμα δοκιμών δεν ξέρω αλλά τι να πω.....
Ilias
Witson 769-Xenon lights-Spl speakers-Llumar Titanium.
Άβαταρ μέλους
ΗΛΙΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝ
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Χρώμα:B52 Faded Denim
Κάτοχος_Απο:04 Σεπ 2008

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Σάβ Σεπ 25, 2010 12:41 am

"Στις 29 Σεπτεμβρίου 2010 θα αρχίσει η μετάδοση αθλητικών τηλεοπτικών προγραμμάτων σε εικόνα 16:9 (ευρεία οθόνη), αρχής γενομένης με τους αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής του Champions League. Με το σύστημα ευρείας οθόνης θα μεταδίδονται πλέον από τη ΝΕΤ και την ΕΤ1 όλα τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα, τόσο αυτά που το σήμα τους παράγεται πρωτογενώς από τρίτους σε 16:9 και μεταδίδεται από την ΕΡΤ, όσο και αυτά που θα παράγονται απευθείας από την ΕΡΤ, όπως ο αγώνας Παναθηναϊκού - Κοπεγχάγης της 29ης Σεπτεμβρίου 2010." ....
"η ΕΡΤ θα ξεκινήσει σύντομα τη διαδικασία μετατροπής του συνόλου των προγραμμάτων της από 4:3 σε 16:9, πέραν των ψηφιακών της καναλιών σινέ+, πρίσμα+ & σπορ+ που μεταδίδονται ήδη σε 16:9."

Πηγή: news.ert.gr

Tην Δευτέρα 27/9 ξεκινάει επίσημα το 2ο multiplex η ΕΡΤ Ψηφιακή σε Αττική και Θεσσαλονίκη. Ήδη ξεκίνησαν οι δοκιμαστικές εκπομπές για την Αττική στην συχνότητα 52 UHF από Υμηττό και για την Θεσσαλονίκη στην συχνότητα 26 UHF από Χορτιάτη. Τα κανάλια που περιλαμβάνονται στο 2ο mulptiplex της EΡΤ Ψηφιακή είναι:
-- ET1, SID 0X0014, VPID 0139, APID 0660, φορμάτ 4:3, stereo, Ελληνικό TXT, EPG
-- NET, SID 0X000A, VPID 0138, APID 0650, φορμάτ 4:3, stereo, Ελληνικό TXT, EPG
-- ET3, SID 0X0016, VPID 0140, APID 0670, φορμάτ 4:3, stereo, Ελληνικό TXT, EPG
-- BOYLΗ, SID 0X0028, VPID 0141, APID 0680, φορμάτ 4:3, stereo
Eπίσης έχει την πρωτιά η EΡΤ Ψηφιακή να συμπεριλαμβάνει στο 2ο multiplex και 5 ραδιόφωνα:
-- ERA-NET, SID 0X000B, APID 0651
-- ERA2, SID 0X000C, APID 0652
-- ERA3, SID 0X0015, APID 0661
-- ERA SPORT, SID 0X001F, APID 0671
-- KOSMOS, SID 0X0029, APID 0681
Να θυμήσουμε ότι το 1ο multiplex περιλαμβάνει τα κανάλια CINE+, SPORT+/INFO+, PRISMA+ & RIK. Tέλος το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΡΤ στην συνεδρίαση του, στις 21/9 αποφάσισε... © Κώστας Παπαζαχαρίου (24/09/2010)

...εκτός των άλλων ότι, η ψηφιακή εκπομπή θα γίνεται με τη χρήση τεχνολογίας MPEG-2, ενώ η μετάβαση στην τεχνολογία MPEG-4 θα γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Η ΕΡΤ θα ξεκινήσει σύντομα τη διαδικασία μετατροπής του συνόλου των προγραμμάτων της από 4:3 σε 16:9, πέραν των ψηφιακών της καναλιών σινέ+, πρίσμα+ & σπορ+ που μεταδίδονται ήδη σε 16:9.
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Παρ Οκτ 08, 2010 5:34 pm

Στις 19 Νοεμβρίου η digea ξεκινάει τη μετάδοση με ψηφιακό σήμα των ιδιωτικών καναλιών εθνικής εμβέλειας alpha, alter, antenna, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ tv, mega, ΣΚΑΪ και star καλύπτοντας την περιοχή της νοτιοδυτικής Θράκης. Πιο συγκεκριμένα, η digea, μετά την εξαιρετικά επιτυχημένη εμπειρία και στο λεκανοπέδιο Αττικής και εφαρμόζοντας πάντα την Κοινή Υπουργική Απόφαση 21161/08, θα ξεκινήσει την εκπομπή ψηφιακού σήματος από το κέντρο εκπομπής της Πλάκας, καλύπτοντας τη νοτιοδυτική Θράκη και συγκεκριμένα το νότιο τμήμα του Ν. Έβρου, το νότιο τμήμα του Ν. Ροδόπης, το νοτιοανατολικό τμήμα της Ξάνθης αλλά και το βόρειο τμήμα της Σαμοθράκης, και πόλεις όπως την Αλεξανδρούπολη, την Κομοτηνή, την Ξάνθη κ.α. Το αναλογικό σήμα θα διακοπεί από το κέντρο εκπομπής της Πλάκας, σύμφωνα πάντα με τη συγκεκριμένη απόφαση. Σημειώνεται ότι το κέντρο εκπομπής της Θάσου δεν συμμετέχει στη μετάβαση και θα συνεχίσει να εκπέμπει αναλογικά.
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Παρ Δεκ 17, 2010 8:57 pm

Ξεκίνησε η εκπομπή και του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡT από το Κέντρο εκπομπής Αίγινας.

Από την Τρίτη 14/12/2010 ξεκινά η εκπομπή και του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡT από το Κέντρο εκπομπής Αίγινας, με τα τηλεοπτικά προγράμματα ΝΕΤ, ΕΤ-1, ΕΤ-3 και Βουλή και τα ραδιοφωνικά ΝΕΤ 105,8, Δεύτερο, Τρίτο, ΕΡΑΣπορ και Κόσμος. Η μετάδοση θα πραγματοποιηθεί από τον δίαυλο 52 (συχνότητα 722 MHz).

Λόγω της έναρξης της ψηφιακής μετάδοσης η αναλογική μετάδοση των προγραμμάτων της ΕΡΤ από το Κέντρο Εκπομπής Αίγινας, στους διαύλους 23 (ΕΤ-1), 28 (ΕΤ-3) και 51 (ΝΕΤ) θα διακοπεί κατά την ίδια ημερομηνία οριστικά, βάσει της κείμενης νομοθεσίας.
Για τη λήψη των νέων ψηφιακών προγραμμάτων της ΕΡΤ οι τηλεθεατές που λαμβάνουν τηλεοπτικό σήμα από το Κέντρο Εκπομπής Αίγινας θα πρέπει, από την Τρίτη 14/12/2010, να επανασυντονίσουν τους ψηφιακούς τους δέκτες ή τις τηλεοράσεις τους που διαθέτουν ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη προσθέτοντας τον δίαυλο 52 (722 MHz).
Επισημαίνεται ότι η ψηφιακή μετάδοση των προγραμμάτων σινέ+, σπορ+, πρίσμα+ και ΡΙΚSat από το Κέντρο Εκπομπής Αίγινας θα συνεχιστεί κανονικά από το δίαυλο 48, χωρίς καμία αλλαγή.
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

Δημοσίευσηαπό ktsiaras την Τετ Ιαν 05, 2011 6:59 pm

Εντός Ιανουαρίου (2011), μετατίθεται η ψηφιακή μετάβαση του 2ου ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΕΤ-1, ΕΤ-3 και Βουλή (καθώς και των ραδιοφωνικών καναλιών ΝΕΤ 105,8, Δεύτερο, Τρίτο, ΕΡΑΣπορ και Κόσμος), από το κέντρο εκπομπής Φιλίππειο. Στα πλαίσια της πλήρης ψηφιακής μετάβασης της ΕΡΤ (από κέντρο εκπομπής Φιλίππειο), η Βορειοδυτική Θεσσαλονίκη θα πρέπει να αναμένει το πλήρες Switch-Off των αναλογικών δίαυλων: 49 UHF (ΕΤ1), 39 UHF (ΝΕΤ) και 23 UHF (ΕΤ3), με την παράλληλη έναρξη ψηφιακού σήματος για το 2ο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ μέσω του δίαυλου συχνοτήτων (23 UHF), σε δίκτυο SFN από Φιλίππειο και Χορτιάτη. Λόγω της χρήσης νέου δίαυλου συχνοτήτων για το 2ο ψηφιακό μπουκέτο καναλιών της ΕΡΤ, θα υπάρξει ένα σύντομο μεσοδιάστημα για το Switch-OFF του ψηφιακού διαύλου (26 UHF - Χορτιάτη), ώστε οι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης να επανασυντονίσουν τους ψηφιακούς τους δέκτες ή τις τηλεοράσεις τους που διαθέτουν ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, στον νέο δίαυλο συχνοτήτων 23 UHF (από Φιλίππειο και Χορτιάτη)... Τέλος όπως και στην Αττική, η ψηφιακή μετάδοση των προγραμμάτων σινέ+, σπορ+, πρίσμα+ και ΡΙΚSat (από τα Κέντρα Εκπομπής Φιλίππειο/Χορτιάτη), θα συνεχιστεί κανονικά από το δίαυλο 56 UHF, χωρίς καμία αλλαγή συχνότητας.

Έτσι μετά την επερχόμενη πλήρη ψηφιακή μετάβαση της ΕΡΤ, θα παραμείνουν στην βορειοδυτική Θεσσαλονίκη μόνο οι αναλογικές εκπομπές των συνδρομητικών καναλιών Novacinema (21UHF), Novasports (47UHF) και των περιφερειακών καναλιών TV100 (44UHF) και MTV+ (65UHF), που δεν έχουν περάσει ακόμη στην ψηφιακή εποχή, όπως και κάποια άλλα περιφερειακά κανάλια της Θεσσαλονίκης που εκπέμπουν αναλογικά μόνο από Χορτιάτη...
ktsiaras
MODERATOR
MODERATOR

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο CAFETERIA-(Off topic)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Ο δικτυακός χώρος αυτός δεν αντιπροσωπεύει την Nissan Europe ή την Nissan-Νικ. Ι. Θεοχαράκης.
Τα λογότυπα (Nissan Qashqai, X-Trail, Juke) είναι ιδιοκτησία των παραπάνω.