Φορολογία Εισοδήματος Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Οι απόψεις των μελών δεν απηχούν κατ' ανάγκη τις απόψεις του QGC & δεν φέρουμε καμία ευθύνη γι’ αυτό.

Συντονιστής: Moderators

Φορολογία Εισοδήματος Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τρί Μάιος 03, 2011 10:58 am

Τα μέλη του QGC που χρειάζονται οποιαδήποτε βοήθεια (πληροφορίες ή διευκρινήσεις) σχετικά με την συμπλήρωση και υποβολή των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, κυρίως των Φυσικών προσώπων (Μισθωτών & Συνταξιούχων) με εισόδημα από οποιαδήποτε πηγή, να μην διστάσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου με ΠΜ ή με mail στο fmastagas@gmail.com
Θα χαρώ πολύ να προσφέρω βοήθεια και γνώσεις.
Κανένας δεν μπορεί να ανακαλύψει καινούριους ωκεανούς εάν δεν έχει το κουράγιο να χάσει από τα μάτια του την στεριά
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Μοντέλο:QQ+2 ACENTA TECHNA
Κυβικά:1600
Χρώμα:Z11 Black
Κάτοχος_Απο:29 Ιούλ 2009

Re: Οικονομικός Αναλυτής-Λογιστής-Φοροτεχνικός

Δημοσίευσηαπό MARKOPOULOS NICK την Τετ Μάιος 04, 2011 1:20 am

Φάνη σε ευχαριστούμε πολύ που προσφέρεσαι να μας βοηθήσεις με τις γνώσεις σου σαν φοροτεχνικός.

Έχω ένα ερώτημα: Φέτος κάποιοι είναι υποχρεωμένοι να υποβάλλουν δήλωση ηλεκτρονικά και κάποιοι άλλοι άλλοι προαιρετικά ενώ διατηρούν το δικαίωμα να υποβάλλουν προσωπικά στην εφορία ή ταχυδρομικά. Γι αυτούς τους τελευταίους τι συνιστάς;

1. Εάν υποβάλλουν ηλεκτρονικά κρατούν τις αποδείξεις δαπανών σπίτι τους για να τις δώσουν εάν ζητηθούν σε δειγματοληπτικό έλεγχο.

2. Εάν πάνε στην εφορία τις κρατούν μαζί τους για να τις δείξουν στον υπάλληλο.

3. Εάν ταχυδρομήσουν την δήλωση τις βάζουν στον φάκελλο.

Στην περίπτωση του ταχυδρομείου αν τις υποβάλλει κάποιος την τελευταία μέρα της προθεσμίας αργεί να γίνει διεκπεραίωση του φακέλλου με αποτέλεσμα να έρχεται το ... μπουγιουρντί με το φόρο από 1 μέχρι 3 μήνες αργότερα. Εγώ προσωπικά έχω ΑΦΜ που τελειώνει σε 40 δηλαδή υποβάλλω την προτελευταία μέρα (30 Μαίου). Θα μου συνιστούσες να υποβάλλω την δήλωση ταχυδρομικά;
Ευχαριστώ,
ΝΙΚΟΣ
Άβαταρ μέλους
MARKOPOULOS NICK
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Χρώμα:KY0 Silver
Κάτοχος_Απο:28 Σεπ 2009

Re: Φορολογία Εισοδήματος Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τετ Μάιος 04, 2011 8:54 am

Καλημέρα Κε Νίκο, όσα αναφέρεις είναι πολύ σωστά.

Αυτό που θα σου συνιστούσα είναι να υποβάλεις την δήλωση σου ηλεκτρονικά μέσω taxisnet, απ ότι κατάλαβα δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την χρήση και χειρισμό του Η/Υ.
Προλαβαίνεις να προβείς στις σχετικές διαδικασίες ακόμα και σήμερα. Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά, ενδεικτικά αναφέρω :
1) Γλυτώνεις την ταλαιπωρία του πήγαινε έλα στην εφορία και του καρεκλοκένταυρου υπαλλήλου που θα την παραλάβει και θα σου κάνει τη ζωή ποδήλατο !!!
2) Σε προστατεύει το σύστημα από τυχών λάθη, κατά την καταχώρηση των δεδομένων.
3) Μετά την οριστική υποβολή, έχεις άμεσα την εκκαθάριση του φόρου και γνωρίζεις τι θα πληρώσεις ή τι θα σου επιστραφεί.
4) Το εκκαθαριστικό, που μπορείς να τυπώσεις, είναι επίσημο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις Άμεσα όπου χρειαστεί.

Μια διευκρίνηση, για τα Φυσικά πρόσωπα είναι υποχρεωτική η υποβολή ηλεκτρονικά, ΜΟΝΟ όταν υποβάλετε από εξουσιοδοτημένο λογιστή.
Δεν είναι δεσμευτικό εάν Φυσικό πρόσωπο υποβάλει τη δήλωση του μια φορά ηλεκτρονικά, συνέχεια να το κάνει έτσι και τα επόμενα έτη. Άλλα κατά βούληση και κατά περίπτωση.

Εάν δεν σε έπεισα και επιμένεις… η υποβολή μέσω ταχυδρομείου είναι πολύ καλύτερη από την προσωπική. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η ημερομηνία κατάθεσης και αποστολής του φακέλου, να μην είναι μεταγενέστερη από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής , σύμφωνα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ, και να κρατήσεις το αποδεικτικό κατάθεσης έως ότου σου έρθει η εκκαθάριση.

Για περεταίρω ενημέρωση ρίξε μια ματιά και εδώ
viewtopic.php?f=133&t=3263
viewtopic.php?f=133&t=3257
Κανένας δεν μπορεί να ανακαλύψει καινούριους ωκεανούς εάν δεν έχει το κουράγιο να χάσει από τα μάτια του την στεριά
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό MARKOPOULOS NICK την Τετ Μάιος 04, 2011 1:45 pm

Ευχαριστώ πολύ.

Την προσωπική κατάθεση λόγω ταλαιπωρίας την είχα αποκλείσει ούτως ή άλλως. Στην κατάθεση με ταχυδρομείο το εκκαθαριστικό το βγάζω διότι ετοιμάζω την δήλωση ηλεκτρονικά με πρόγραμμα που έχει φίλος μου λογιστής έτσι ώστε να μην γίνει λάθος και στην συνέχεια το τυπώνω και υποβάλλω τις τυπωμένες δηλώσεις. Η ταλαιπωρία για το ταχυδρομείο είναι πολύ μικρή (κυκλοφορώ με παπί) και η ημερομηνία κατάθεσης (τελευταία ημέρα) είναι πάντα σωστή. Για φέτος μου πέφτει 30 Μαίου εάν δεν μετατεθεί κι άλλο εντω μεταξύ.

Επομένως θα ζυγίσω το πλεονέκτημα της καθυστέρησης της επιβολής του φόρου (που φέτος λόγω κρίσης θα είναι πολύ μειωμένο) και το γεγονός ότι υποβάλλονται και οι αποδείξεις εντός του φακέλλου με κάποιο συνοδευτικό χαρτί το οποίο όμως δεν θα με δυσκολέψει διότι το οικογενειακό μου ταμείο είναι μηχανογραφημένο και θα βγάλω τις ήδη καταχωρημένες μου αποδείξεις σε Excel.

Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει ποιό από τα δύο, ταχυδρομείο ή ηλεκτρονικά. Η γνώμη σου πάντως θα μετρήσει.

Ευχαριστώ και πάλι
ΝΙΚΟΣ
Άβαταρ μέλους
MARKOPOULOS NICK
Q.G.C. Maniac
Q.G.C. Maniac

Χρώμα:KY0 Silver
Κάτοχος_Απο:28 Σεπ 2009

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τετ Μάιος 04, 2011 3:37 pm

Κε Νίκο να έχεις υπ όψιν σου ότι αργά ή γρήγορα θα μας υποχρεώσουν όλα να τα υποβάλουμε ηλεκτρονικά.
Είναι κάτι που δυστυχώς δεν το γλιτώνουμε. Άρα τι τότε τι τώρα !!!
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Αγορά QQ με ανταλλαγή έτερου αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό ANTONIO την Τετ Ιούλ 06, 2011 9:00 pm

Καλησπέρα σε όλους. Με τα νέα φορολογικά μέτρα με έχει πιάσει μία μεγάλη ανησυχία και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας!
Όταν αγόρασα το δικό μου QQ, έδωσα σαν προκαταβολή το παλιό μου αυτοκίνητο. Δεν μου έκανε κάποια χαρτιά μεταβίβασης,ενώ εγώ του έκανα όλες τις απαραίτητες δηλώσεις για να μπορέσει να το πουλήσει κτλ. Εκείνος μου έδωσε ένα χαρτί παραλαβής του αυτοκινήτου μου.Αυτή τη στιγμή και μετά από 6 μήνες το αυτοκίνητο προφανώς είναι ακόμα στο όνομά μου! Αυτό τι συνέπειες θα έχει φορολογικά στο μέλλον και τι με συμβουλεύετε να κάνω;
(παλιό αυτοκίνητο:μοντέλο 2008 και 1000cc)
ANTONIO
Q.C.Club member
Q.C.Club member

Μοντέλο:QQ F/L Acenta S
Χρώμα:C30 Cafe Latte
Κάτοχος_Απο:10 Φεβ 2011

Re: Αγορά QQ με ανταλλαγή έτερου αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τετ Ιούλ 06, 2011 9:53 pm

ANTONIO έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Με τα νέα φορολογικά μέτρα με έχει πιάσει μία μεγάλη ανησυχία και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας!
Όταν αγόρασα το δικό μου QQ, έδωσα σαν προκαταβολή το παλιό μου αυτοκίνητο. Δεν μου έκανε κάποια χαρτιά μεταβίβασης,ενώ εγώ του έκανα όλες τις απαραίτητες δηλώσεις για να μπορέσει να το πουλήσει κτλ. Εκείνος μου έδωσε ένα χαρτί παραλαβής του αυτοκινήτου μου.Αυτή τη στιγμή και μετά από 6 μήνες το αυτοκίνητο προφανώς είναι ακόμα στο όνομά μου! Αυτό τι συνέπειες θα έχει φορολογικά στο μέλλον και τι με συμβουλεύετε να κάνω;
(παλιό αυτοκίνητο:μοντέλο 2008 και 1000cc)

Φίλε μου, θα πρέπει να δεις τι απέγινε με το παλιό σου αυτοκίνητο και την άδεια κυκλοφορίας του.
Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε επίσημη αντιπροσωπία και όχι σε έμπορο.
Εάν έχει πουληθεί, σίγουρα θα έχει εκδοθεί Νέα άδεια κυκλοφορίας στα στοιχεία του Νέου αγοραστή - κατόχου, άρα δεν θεωρείτε πλέον δικό σου.
Εσύ είσαι κάτοχος του ως την ημερομηνία μεταβίβασης του (ως προκαταβολή για το νέο σου QQ).
Στην δήλωση του 2012 (εισοδήματα 2011) θα πρέπει να το δηλώσεις γι αυτό το χρονικό διάστημα και μάλιστα να έχεις και υπεύθυνη δήλωση με την αξία πώλησης, για να την δηλώσεις ως εισόδημα από διάθεση περιουσιακών στοιχείων.
Μία επίσκεψη εκεί που το παρέδωσες προς πώληση και λίγο ψάξιμο θα σε βγάλουν από την αγωνία.
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό ANTONIO την Τετ Ιούλ 06, 2011 10:27 pm

Σε επίσημη αντιπροσωπεία έγινε η όλη διαδικασία και το υπόλοιπο ποσό διαφοράς λήφθηκε από δανειοδότηση!
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές τις οποίες και θα ακολουθήσω!!!
Αυτό το <<πράγμα>> που γίνεται σε αυτό το κλάμπ, το να σε βοηθάει κάποιος που δεν σε ξέρει και μάλιστα ανιδιοτελώς, είναι το κάτι το εξωπραγματικό για τα Ελληνικά δεδομένα!!!
Απλά, Φάνη, σε ευχαριστώ πολύ!!!
ANTONIO
Q.C.Club member
Q.C.Club member

Μοντέλο:QQ F/L Acenta S
Κάτοχος_Απο:10 Φεβ 2011

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τετ Ιούλ 06, 2011 11:16 pm

ANTONIO έγραψε:Σε επίσημη αντιπροσωπεία έγινε η όλη διαδικασία και το υπόλοιπο ποσό διαφοράς λήφθηκε από δανειοδότηση!
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές τις οποίες και θα ακολουθήσω!!!
Αυτό το <<πράγμα>> που γίνεται σε αυτό το κλάμπ, το να σε βοηθάει κάποιος που δεν σε ξέρει και μάλιστα ανιδιοτελώς, είναι το κάτι το εξωπραγματικό για τα Ελληνικά δεδομένα!!!
Απλά, Φάνη, σε ευχαριστώ πολύ!!!

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς, είναι χαρά μας να μοιραζόμαστε τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας με άλλα μέλη αυτής της μεγάλης παρέας που λέγετε QGC.
Από τη στιγμή που όλα έγιναν σε επίσημη αντιπροσωπεία, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Σε περίπτωση που δεν το πούλησαν αλλά το κράτησαν για αυτοκίνητο διευκόλυνσης ή το απέσυραν, είμαι σίγουρος ότι κάνανε τις διαδικασίες μεταβίβασης και έκδοσης Νέας άδειας κυκλοφορίας.
Δεν είναι δυνατόν να το χρησιμοποιούν - κυκλοφορούν με την παλιά άδεια στο όνομα σου.
Αλλά να ξέρεις ότι "ο φόβος φιλάει τα έρμα", καλό θα είναι να το διασταυρώσεις για να κοιμάσαι ήσυχος :thumbup:
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τρί Μαρ 20, 2012 12:20 pm

Έλαβα με ΠΜ ερώτημα από μέλος του QGC σχετικά με την υποβολή της Φορολογικής Δήλωσης έτους 2012 δηλ εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 01/01/2011 έως και 31/12/2011.

Μεταφέρω εδώ την ερώτηση αλλά και την απάντηση σε περίπτωση που αφορά και άλλα μέλη, προς ενημέρωση τους.

Ξαναυπενθυμίζω σε όλα τα μέλη ότι όποιος έχει οποιαδήποτε ερώτηση ας την υποβάλει στο σχετικό θέμα ή με ΠΜ.

Η γνώση είναι καλό να μοιράζεται !!!

Καλησπέρα Φάνη
Παίρνω το θάρρος να σε ενοχλήσω για κάτι που με απασχολεί και δεν ξέρω πως να το κάνω σωστά στη φορολογική μου δήλωση.
Το 2010 πήρα προκαταβολή από το εφάπαξ ??.000,00 € τα οποία και δήλωσα στη φορολογική δήλωση του 2011 στον κωδικό 781.
Με τα χρήματα αυτά αγόρασα μεταχειρισμένο το NISSAN μου το 2011.
Τώρα με τη δήλωση του 2012 έχουμε αφορολόγητο 5.000,00 €.
Είναι γνωστό ότι για να "κερδίσω" το αφορολόγητο θέλω αποδείξεις ίσες με το 25% του καθαρού
φορολογητέου εισοδήματός μου. Πως μπορώ να παρουσιάσω μαζί με τις αποδείξεις και την αγορά του NISSAN;
Δεδομένου ότι η αγορά έγινε με χρήματα που η απόκτησή τους δηλώθηκε στη Φορολογική Δήλωση του 2011 και δεν έχουν σχέση με το ετήσιο εισόδημά μου που προέρχεται από μισθωτές υπηρεσίες, πως θα το κάνω να φαίνεται και στη Φορολογική Δήλωση του 2012;
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Περιμένω τις οδηγίες-συμβουλές σου.

Καλημέρα,

Σε καμία περίπτωση δεν ενοχλείς και είναι χαρά μου να βοηθήσω όπως μπορώ.

Κατ αρχήν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το πόθεν έσχες δηλ. πού βρήκες τα χρήματα για την αγορά του αυτοκινήτου σου, στην δήλωση του 2012 (01/01/2011 – 31/12/2011), μια και προέρχονται από το εφάπαξ που φαίνεται στην προηγούμενη δήλωση του 2011 (01/01/2010 – 31/12/2010).

Στην περίπτωση σου πρόκειται για αγορά περιουσιακού στοιχείου οπότε δυστυχώς δεν μπορείς να συμπεριλάβεις την αξία της αγοράς του αυτοκινήτου στο σύνολο των αποδείξεων που απαιτείτε για να καλύψεις το 25 %.

Στην φετινή δήλωση θα πρέπει να επισυνάψεις ή να κρατήσεις στο αρχείο σου (σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής) όλα τα παραστατικά αγοράς και πληρωμής του αυτοκινήτου.

Θα δηλώσεις την κατοχή του στον σχετικό πίνακα (σελ. 3 Πίνακας 5. Παράγραφος 1γ. σύμφωνα πάντα με το έντυπο του 2011), για το διάστημα που το είχες στην κατοχή σου, για να υπολογιστεί και το τεκμήριο διαβίωσης. Την αξία αγοράς του θα την γράψεις στον κωδικό 719 -720 της παραγράφου 2α του ίδιου πίνακα.

Επίσης στον Πίνακα 6 θέμα 13 στον κωδικό 787 -788 θα γράψεις ξανά το ποσό της αγοράς για να δικαιολογήσεις το πόθεν έσχες.

Το ποσό των αποδείξεων (25% του εισοδήματος σου από το πρώτο ευρώ) θα το γράψεις στον πίνακα 7 θέμα 1 στον κωδικό 049.

Ξαναλέω ότι οι Πίνακες και οι κωδικοί αφορούν το έντυπο του 2011. Για το Νέο έντυπο του 2012 μπορείς να καθοδηγηθείς από τις σχετικές περιγραφές των κωδικών ή όταν οριστικοποιηθεί, θα τους δούμε ξανά.

Για τις παραπάνω αποδείξεις, ποιες μπορούμε να εντάξουμε και ποιές όχι, ισχύει ακριβώς το ίδιο με το 2011.

Ενημερώσου σχετικά :

Στο λαβύρινθο των αποδείξεων...

Στο «λαβύρινθο» των αποδείξεων κινδυνεύουν να χαθούν την άνοιξη του 2011 περίπου 5,6 εκατ. φορολογούμενοι. Tο υπουργείο Oικονομικών ζητάει από τους φορολογούμενους να μετρήσουν τις αποδείξεις που θα συγκεντρώσουν φέτος και να τις υποβάλουν στην εφορία σε ένα φάκελο στον οποίο θα αναγράψουν το ονοματεπώνυμο και τον AΦM τους. H εφορία θα αναγνωρίζει μόνο τις αποδείξεις στις οποίες διακρίνεται η επωνυμία της εκδότριας επιχείρησης, ο AΦM αυτής, η ημερομηνία έκδοσης και το τελικό ποσό.

Σε περίπτωση κατά την οποία η απόδειξη δεν είναι τυπωμένη με έντονα στοιχεία και πιθανολογείται η πλήρης εξαφάνισή τους, ο φορολογούμενος πρέπει να επαναλάβει τα στοιχεία( επωνυμία της επιχείρησης, AΦM, ημερομηνία και ποσά), ούτως ώστε να καθίσταται στη συνέχεια εφικτός ο έλεγχός τους από την εφορία.

O φάκελος θα παραμείνει κλειστός στην εφορία μέχρι την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων. Στη συνέχεια οι φάκελοι θα ανοιχτούν και θα πραγματοποιηθεί δειγματοληπτικός έλεγχος. H υποβολή των δηλώσεων μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά μέσω ειδικής φόρμας.

Mε την εγκύκλιο εφαρμογής του τελευταίου φορολογικού νόμου ξεκαθαρίζονται τα εξής:

1. Στις αποδείξεις που μετράνε για το αφορολόγητο αναγνωρίζονται μόνο δαπάνες εντός Eλλάδας, για την αγορά αγαθών και λήψη υπηρεσιών.

2. Aναγνωρίζονται οι πάσης φύσεως δαπάνες αγοράς υλικών και παροχής υπηρεσιών των κοινόχρηστων μετά τον επιμερισμό τους στους ενοίκους ή στους ιδιοκτήτες των οριζόντιων ιδιοκτησιών. Στις περιπτώσεις αυτές ο διαχειριστής της πολυκατοικίας θα εκδίδει και θα χορηγεί σε κάθε συνιδιοκτήτη ή ενοικιαστή κατά περίπτωση (ανάλογα με το ποιον βαρύνει η δαπάνη αυτή), συγκεντρωτική κατάσταση των ετήσιων δαπανών της πολυκατοικίας, στην οποία θα εμφανίζεται το ποσό των κοινόχρηστων δαπανών που λαμβάνονται υπόψη για την κάλυψη του αφορολογήτου ποσού.

Aπό την κατάσταση αυτή θα προκύπτει αναλυτικά το είδος της δαπάνης, αριθμός του τιμολογίου ή της απόδειξης λιανικής πώλησης, του τιμολογίου ή της απόδειξης παροχής υπηρεσιών, το ποσό της δαπάνης, καθώς και η κατανομή του συνόλου των δαπανών αυτών στον κάθε συνιδιοκτήτη ή ένοικο κατά περίπτωση, ανάλογα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας στους κοινόχρηστους χώρους.

Aντίγραφο της συγκεντρωτικής κατάστασης θα συνυποβάλλεται από κάθε συνιδιοκτήτη ή ένοικο, κατά περίπτωση, μαζί με τις λοιπές αποδείξεις δαπανών και το αναγραφόμενο ποσοστό δαπάνης θα συναθροίζεται με τις λοιπές δαπάνες που καλύπτουν το αφορολόγητο ποσό. Tα πρωτότυπα των δικαιολογητικών στοιχείων των κοινόχρηστων δαπανών θα διαφυλάσσονται από το διαχειριστή της πολυκατοικίας.

3. Aναγνωρίζονται και τα ειδικά στοιχεία που εκδίδουν οι επιχειρήσεις λόγω των συγκεκριμένων υπηρεσιών που παρέχουν (π.χ. αποδείξεις των EΛTA, εταιριών Courier, πινακίδια χρηματιστηριακών εταιρειών για την αμοιβή των παρεχόμενων υπηρεσιών μόνο, κ.λπ.).

4. Δεν αναγνωρίζεται το κόστος αγοράς κρατικών λαχείων, τα ποσά που καταβάλλονται για τη συμμετοχή σε τυχερά παιχνίδια (π.χ. KINO, ΣTOIXHMA, κ.λπ.) και η δαπάνη εισόδου σε καζίνο.

5. Aναγνωρίζεται η δαπάνη για παροχή υπηρεσιών από συμβολαιογράφο για σύνταξη συμβολαίου απόκτησης ακινήτου, εφόσον βέβαια η δαπάνη αυτή δεν αφορά γονική παροχή ή δωρεά. Όταν στις περιπτώσεις αυτές η αμοιβή του συμβολαιογράφου αναγράφεται στο συμβόλαιο, τότε για την απόδειξη της πραγματοποίησης αυτής της δαπάνης επισυνάπτονται από τον φορολογούμενο φωτοτυπίες των σελίδων του συμβολαίου από τις οποίες προκύπτει η δαπάνη.

6. Eξαιρούνται και δε λαμβάνονται υπόψη οι δαπάνες για απόκτηση περιουσιακών στοιχείων, οι δαπάνες για ύδρευση, αποχέτευση, ηλεκτρισμό, τηλεπικοινωνίες γενικά, για εισιτήρια σε κάθε είδους μεταφορικό μέσο και όσες δαπάνες με βάση άλλες φορολογικές διατάξεις λαμβάνονται υπόψη για φορολογικές ελαφρύνσεις.

Έτσι δεν λαμβάνονται υπόψη δαπάνες για αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση ακινήτου, πλοίων αναψυχής, αυτοκινήτων, δίτροχων κ.λπ. οχημάτων, για ανέγερση ακινήτου, για τοκοχρεολυτική απόσβεση δανείων ή πιστώσεων κ.λπ., δαπάνες οι οποίες αφαιρούνται από το συνολικό εισόδημα του φορολογούμενου, δηλαδή οι δαπάνες για ασφάλιση ζωής ή θανάτου, οι εισφορές που καταβάλλονται στα ταμεία ασφάλισης του φορολογούμενου, οι τόκοι στεγαστικών δανείων για πρώτη κατοικία, τα έξοδα ιατρικής περίθαλψης κ.λπ., οι δαπάνες που μειώνουν το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική κλίμακα, δηλαδή τα έξοδα νοσοκομειακής περίθαλψης, οι δαπάνες για ενοίκιο κύριας κατοικίας, για παράδοση κατ’ οίκον μαθημάτων ή για φροντιστήρια, για τόκους στεγαστικών δανείων για απόκτηση πρώτης κατοικίας, για δικηγόρους λόγω παροχής νομικών υπηρεσιών κ.λπ., όπως και δαπάνες, ποσοστό των οποίων εκπίπτει από το ακαθάριστο εισόδημα των ακινήτων, δηλαδή για ασφάλιστρα πυρκαγιάς ή άλλων κινδύνων, για δικαστικές δαπάνες και για αμοιβή δικηγόρων για δίκες μισθωτικών διαφορών μεταξύ ιδιοκτητών και διαχειριστών ιδιοκτησίας κατ’ ορόφους.

7. Δεν περνάνε στην εφορία οι δαπάνες εξόφλησης λογαριασμών ύδρευσης, αποχέτευσης και ηλεκτροδότησης κοινοχρήστων χώρων.

8. Δικαιούνται το αφορολόγητο ποσό, χωρίς αποδείξεις οι δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στην αλλοδαπή, όσοι διαμένουν σε οίκο ευγηρίας, οι φυλακισμένοι και οι κάτοικοι κρατών - μελών της Eυρωπαϊκής Ένωσης που αποκτούν εισόδημα στην Eλλάδα πλέον του ενενήντα τοις εκατό (90%) του συνολικού εισοδήματός τους. Oι λοιποί κάτοικοι εξωτερικού που αποκτούν εισόδημα στην Eλλάδα δεν προσκομίζουν αποδείξεις δαπανών, δεδομένου ότι δεν δικαιούνται το αφορολόγητο ποσό της φορολογικής κλίμακας.

Στείλε μου το mail σου με ΠΜ, έχω φτιάξει μερικά αρχεία excel σχετικά με τις κλίμακες φορολογίας και τα τεκμήρια του 2012. Είμαι σίγουρος ότι θα τα βρεις πρακτικά και ενδιαφέροντα.
Για ότι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις.
Φιλικά
Φάνης Μασταγγάς
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τρί Μαρ 20, 2012 3:16 pm

Fanis Mastagas έγραψε:...Το ποσό των αποδείξεων (25% του εισοδήματος σου από το πρώτο ευρώ) θα το γράψεις στον πίνακα 7 θέμα 1 στον κωδικό 049....

Ξαναλέω ότι οι Πίνακες και οι κωδικοί αφορούν το έντυπο του 2011. Για το Νέο έντυπο του 2012 μπορείς να καθοδηγηθείς από τις σχετικές περιγραφές των κωδικών ή όταν οριστικοποιηθεί, θα τους δούμε ξανά.

Για τις παραπάνω αποδείξεις, ποιες μπορούμε να εντάξουμε και ποιές όχι, ισχύει ακριβώς το ίδιο με το 2011....

Στο «λαβύρινθο» των αποδείξεων κινδυνεύουν να χαθούν την άνοιξη του 2011 περίπου 5,6 εκατ. φορολογούμενοι. Tο υπουργείο Oικονομικών ζητάει από τους φορολογούμενους να μετρήσουν τις αποδείξεις που θα συγκεντρώσουν φέτος και να τις υποβάλουν στην εφορία σε ένα φάκελο στον οποίο θα αναγράψουν το ονοματεπώνυμο και τον AΦM τους. H εφορία θα αναγνωρίζει μόνο τις αποδείξεις στις οποίες διακρίνεται η επωνυμία της εκδότριας επιχείρησης, ο AΦM αυτής, η ημερομηνία έκδοσης και το τελικό ποσό.

Σε περίπτωση κατά την οποία η απόδειξη δεν είναι τυπωμένη με έντονα στοιχεία και πιθανολογείται η πλήρης εξαφάνισή τους, ο φορολογούμενος πρέπει να επαναλάβει τα στοιχεία( επωνυμία της επιχείρησης, AΦM, ημερομηνία και ποσά), ούτως ώστε να καθίσταται στη συνέχεια εφικτός ο έλεγχός τους από την εφορία.

O φάκελος θα παραμείνει κλειστός στην εφορία μέχρι την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων. Στη συνέχεια οι φάκελοι θα ανοιχτούν και θα πραγματοποιηθεί δειγματοληπτικός έλεγχος. H υποβολή των δηλώσεων μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά μέσω ειδικής φόρμας.

Μια διευκρίνιση σχετικά με τις αποδείξεις και τον τρόπο υποβολής τους.

Δεν θα υποβληθούν εφέτος οι αποδείξεις μαζί με τις φορολογικές δηλώσεις

Οι αποδείξεις των δαπανών δεν θα υποβληθούν εφέτος μαζί με τις φορολογικές δηλώσεις, αλλά θα διατηρηθούν από τους πολίτες για να προσκομιστούν σε περίπτωση ελέγχου, σύμφωνα με τον αναλυτικό οδηγό του υπουργείου Οικονομικών για τη συμπλήρωση των δηλώσεων.

Ο οδηγός θα αποσταλεί στους πολίτες μαζί με τα έντυπα των φορολογικών δηλώσεων (Ε1).

Στο πρώτο μέρος του φυλλαδίου παρέχονται πληροφορίες για τις βασικές υποχρεώσεις που έχουν οι φορολογούμενοι για την υποβολή της δήλωσης, ενώ στο δεύτερο μέρος δίνονται οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης.

Το υπουργείο οδηγήθηκε σε αυτή την επιλογή, προκειμένου να μην δημιουργηθεί το χάος των προηγούμενων ετών, που είχε ως αποτέλεσμα την αδυναμία ουσιαστικού ελέγχου στα εισοδήματα των φορολογούμενων.

Επισημαίνεται ότι ειδικά οι μισθωτοί που δεν εισέπραξαν δεδουλευμένες αποδοχές του έτους 2011 λόγω οικονομικής αδυναμίας του εργοδότη τους, ακόμα και αν δεν έχει γίνει επίσχεση εργασίας ή πτώχευση, και στους οποίους χορηγείται βεβαίωση αποδοχών στην οποία οι ανωτέρω ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές αναγράφονται σε διακεκριμένη σειρά, θα υποβάλλουν δήλωση φόρου εισοδήματος χωρίς να δηλώσουν τις ανείσπρακτες αυτές δεδουλευμένες αποδοχές.

Λόγω της μείωσης του αφορολογήτου στα 5.000 ευρώ από 12.000 ευρώ είναι υποχρεωτική η υποβολή της δήλωσης για όσους έχουν ετήσιο εισόδημα πάνω από το ποσό αυτό.

Για τους φορολογούμενους ηλικίας μέχρι 30 ετών, τους συνταξιούχους άνω των 65 ετών και τα άτομα με ειδικές ανάγκες που έχουν ετήσιο εισόδημα μέχρι 9.000 ευρώ, ισχύει αφορολόγητο 9.000 ευρώ.

Άρα, χιλιάδες μισθωτοί και συνταξιούχοι που είχαν το 2011 ετήσιο ατομικό εισόδημα από 5.000 έως 6.000 ευρώ υποχρεούνται εφέτος, για πρώτη φορά, να υποβάλουν δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος.

Η ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, μέσω Διαδικτύου, είναι φέτος υποχρεωτική για όλα τα φυσικά πρόσωπα που κατά τη διάρκεια του 2011 ασκούσαν επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και για κάθε άλλο φυσικό πρόσωπο που η δήλωσή του θα υποβληθεί από εξουσιοδοτημένο λογιστή.

Ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει για τους υπόλοιπους φορολογούμενους πάνω από ποιο όριο εισοδήματος υποχρεούνται να υποβάλλουν τη δήλωση ηλεκτρονικά. Το όριο αυτό εκτιμάται ότι θα διαμορφωθεί μεταξύ 12.000 και 15.000 ευρώ.

19/03/2012
Πηγή: http://www.in.gr
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Τρί Μαρ 27, 2012 1:53 pm

Συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Εδώ θα βρείτε απαντήσεις στα συνηθέστερα ερωτήματα που αυτή τη χρονική περίοδο εξυπηρετούνται από το help desk της Γ.Γ.Π.Σ. :

http://www.gsis.gr/faq/index.html
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Πέμ Απρ 26, 2012 8:39 am

Πρωτοβουλία της ΕΦΕΕ-Α.Π. «Κοινωνική Δράση Λογιστών - Φοροτεχνικών»

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9856

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Απ.Αναγ.Μον. Πρωτ. Αθηνών 5581/2009 ΑΜ: 27961/Ειδ. 5968/2009
Ρεθύμνης 17 Τ.Κ. 185-33 Πειραιάς – E-mail: efeeap@gmail.com

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αθηνών Πειραιώς (ΕΦΕΕ-Α.Π.), με ομόφωνη απόφαση, ανακοινώνει την σύσταση ομάδας με τίτλο:

«ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ»

Σκοπός της ομάδας είναι η ΔΩΡΕΑΝ συμπλήρωση των φορολογικών δηλώσεων οικονομικού έτους 2012, καθώς και η συμβουλευτική υποστήριξη σε φορολογικά θέματα προς όλες τις ευπαθείς ομάδες πολιτών, οι οποίοι δοκιμάζονται σκληρά από την οικονομική κρίση που μαστίζει τη χώρα μας τα δύο τελευταία χρόνια.

Στην πρωτοβουλία αυτή μπορούν να συμμετάσχουν οικειοθελώς, ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι Λογιστές-Φοροτεχνικοί, από οποιαδήποτε περιοχή της Αθήνας ή του Πειραιά, χωρίς απαραίτητα να αποτελούν μέλη του Συλλόγου μας και ανεξαρτήτως του τρόπου άσκησης του επαγγέλματός τους (μισθωτοί, ελεύθεροι επαγγελματίες).

Στόχος μας είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση και συμμετοχή συναδέλφων, με αποτέλεσμα η δράση αυτή να αποκτήσει δυναμική που θα ανταποκριθεί στις ανάγκες των συνανθρώπων μας, οι οποίοι αδυνατούν να καλύψουν την όποια δαπάνη για τη συμπλήρωση της φετινής φορολογικής τους δήλωσης, ύστερα και από την ανελέητη επίθεση που δέχτηκαν τα ήδη πενιχρά εισοδήματα τους το τελευταίο καιρό.

Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας, και με γνώμονα πάντα την από κοινού δράση, καλούμε όλα τα πρωτοβάθμια σωματεία, σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια, να συμμετάσχουν σε αυτή μας την πρωτοβολία, και ευελπιστούμε ότι και η Π.Ο.Λ. και η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. θα σταθούν δίπλα και θα στηρίξουν αυτήν την προσπάθεια.

Το σχέδιο υλοποίησης της δράσης θα ξεκινήσει, σταδιακά εντός του Μαΐου, για αυτό το λόγο όσοι επιθυμείτε να συμμετάσχετε σε αυτήν την πρωτοβουλία, μπορείτε να αποστείλετε τα στοιχεία σας (ονοματεπώνυμο, ιδιότητα, τηλέφωνο) στο e-mail του συλλόγου μας efeeap@gmail.com και εμείς θα επικοινωνήσουμε μαζί σας. Θα παρακαλούσαμε όλες οι συμμετοχές να έχουν αποσταλεί έως 05-05-2012, ούτως ώστε να υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος οργάνωσης αυτής της προσπάθειας.

Με μέριμνα του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου μας, αφού αξιολογήσουμε τον αριθμό των εθελοντών, θα προχωρήσουμε στη θέσπιση κριτηρίων και προϋποθέσεων που θα πρέπει να πληρούν οι φορολογούμενοι πολίτες οι οποίοι θα εξυπηρετηθούν.

Όλες οι ενέργειες που αφορούν την δράση της ομάδας που θα δημιουργηθεί, θα δημοσιοποιούνται και θα ανακοινώνονται μέσω της ηλεκτρονικής σελίδας www.taxheaven.gr, καθώς και με αποστολή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο των συναδέλφων που θα δηλώσουν τη συμμετοχή τους.

Οι προτάσεις και οι παρατηρήσεις σας στη προσπάθεια αυτή είναι όχι μόνο ευπρόσδεκτες αλλά και απαραίτητες.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς
Το Δ.Σ.
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Re: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ - ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Giannis την Παρ Απρ 05, 2013 1:18 pm

Ερωτήματα και από μένα.
Είπαν ότι υπάρχει νέος κωδικός στο νέο Ε1 για να δηλώσουμε τους τόκους των καταθέσεων.
1. Για την πληροφορία αυτή για το 2012, θα ζητήσουμε κάποιο χαρτί από τις τράπεζες ή θα μας το στείλουν?
2. Τα παιδιά πάνω από 18 ετών που δεν εργάζονται καθώς θα κάνουν δήλωση και τους έχουμε κάποιο βιβλιάριο με ποσό, θα το δηλώσουν επίσης?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Giannis
MODERATOR
MODERATOR

Μοντέλο:QQ Acenta/Techna S PACK
Κάτοχος_Απο:05 Ιαν 2008

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Παρ Απρ 05, 2013 1:44 pm

Giannis έγραψε:Ερωτήματα και από μένα.
Είπαν ότι υπάρχει νέος κωδικός στο νέο Ε1 για να δηλώσουμε τους τόκους των καταθέσεων.
1. Για την πληροφορία αυτή για το 2012, θα ζητήσουμε κάποιο χαρτί από τις τράπεζες ή θα μας το στείλουν?
2. Τα παιδιά πάνω από 18 ετών που δεν εργάζονται καθώς θα κάνουν δήλωση και τους έχουμε κάποιο βιβλιάριο με ποσό, θα το δηλώσουν επίσης?

Οι κωδικοί βρίσκονται στον Πίνακα 6 σελ 3 και είναι οι : 659 – 660

1o ερώτημα

Η Τράπεζα είναι υποχρεωμένη να εκδώσει σχετική βεβαίωση τόκων, ανά λογαριασμό, με ημερομηνία 31/12/2012 για φορολογική χρήση.

Συνήθως την στέλνουν ταχυδρομικώς αλλιώς σε αντίθετη περίπτωση ή την ζητάς από την τράπεζα ή τυπώνεις την τελευταία κίνηση του ηλεκτρονικού λογαριασμού (web banking) που να εμφανίζετε η κίνηση των τόκων και απλά αντιγράφεις – μεταφέρεις τα ποσά στο έντυπο Ε1.

Σε περίπτωση συνδηκαιούχων τα ποσά μοιράζονται ισόποσα (π.χ δύο δικαιούχοι άρα 50% - 50%) ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο το ποσό των καθαρών τόκων και όχι το υπόλοιπο του λογαριασμού.

2ο ερώτημα

Όσοι έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους υποχρεούνται στην υποβολή δήλωσης έστω και με μηδενικό εισόδημα, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ θα πρέπει να υπολογίσουν το τεκμήριο του ανύπαντρου (3.000,00 €) άρα και αποδείξεις αξίας 750,00 € (25%).

Σε περίπτωση που είναι συνδικαιούχοι σε τραπεζικούς λογαριασμούς ή έχουν ποσοστό επί ακινήτου (σπίτι, οικόπεδο …) τότε αναγράφουν το σχετικό εισόδημα (τόκοι, ενοίκιο ...) και υπολογίζουν και το τεκμαρτό εισόδημα που τους αντιστοιχεί με ταυτόχρονη αναπροσαρμογή των αποδείξεων
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό GEORGEK την Παρ Απρ 05, 2013 6:43 pm

Φάνη
αν μπορείς ενημέρωσε μας για το εξής::
Ο κύριος κάτοχος ενός τραπεζιτικού λογαριασμού (είτε απλού Ταμιευτηρίου, είτε προθεσμιακού καταθετικού, είτε επενδυτικού λογαριασμού είτε,,,,είτε,,,,) , θα δηλώσει από όσο κατάλαβα το σύνολο των τόκων το οποίο αν και φορολογείται απευθείας από την Τράπεζα με 15% πλέον, προστίθεται όμως στα λοιπά εισοδήματα ώστε η εισφορά αλληλεγγύης να υπολογιστεί επι του συνόλου.
Ερώτημα:::::
Οι συνδικαιούχοι ( είτε σύζυγος, είτε αδελφός , είτε ενήλικο μη εργαζόμενο τέκνο, είτε εργαζόμενο τέκνο, είτε,, είτε,,,,) θα πρέπει να δηλώσουν κάτι που να αφορά είτε το ποσον του λογαριασμού ή των τόκων,, που ήδη θα έχουν δηλωθεί στο σύνολο τους απο τον κύριο κάτοχο ??????

ευχαριστώ
GEORGEK
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER

Μοντέλο:QASHQAI DIESEL 1.6
Κάτοχος_Απο:19 Μαρ 2012

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Δευτ Απρ 08, 2013 8:37 am

Giannis έγραψε:Ερωτήματα και από μένα.

Επιλύθηκε το θέμα που είχε ανακύψει, σχετικά με τις δηλώσεις εισοδήματος για τους υπόχρεους άνω των 18 ετών.

[08.04.2013]

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13047

Πριν από δυο μήνες περίπου, είχαμε αναδείξει το ζήτημα της φορολόγησης των υπόχρεων άνω των 18 ετών που θα κάνουν πρώτη φορά δήλωση φέτος (οικ. έτος 2013).

Ι. Σύντομη αναδρομή
Όπως είναι γνωστό, με τον ν. 4110/2013, αντικαταστάθηκε η παρ. 1 του άρθρου 61 του ν.2238/1994, ως ακολούθως:
«Άρθρο 61. Υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης
1. Κάθε φυσικό πρόσωπο για το οποίο συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 2, ανεξάρτητα από το αν υπόκειται ή όχι σε φόρο, έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση εφόσον έχει συμπληρώσει το δέκατο όγδοο (18ο) έτος της ηλικίας του, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 5. Εξαιρετικά, υποχρέωση υποβολής δήλωσης έχει οποιοσδήποτε, εφόσον προσκληθεί γι΄ αυτό εγγράφως από τον αρμόδιο προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας. Στην περίπτωση αυτή ο καλούμενος υποχρεούται να υποβάλει τις οικείες δηλώσεις μέσα στην προθεσμία τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της επίδοσης σε αυτόν της οικείας πρόσκλησης.

Υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης είναι όσοι δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ή υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε., ανεξάρτητα αν εμπίπτουν στην απαλλαγή της περίπτωσης η΄ του άρθρου 18 του Κ.Φ.Ε..
Παράλειψη του υπόχρεου να επιδώσει μέχρι το τέλος του οικείου οικονομικού έτους δήλωση, στην οποία αναγράφεται η ζημία που προέκυψε στο ίδιο οικονομικό έτος, του στερεί το δικαίωμα συμψηφισμού, που ορίζεται από την παράγραφο 3 του άρθρου 4.
Αν ο φορολογούμενος κατοικεί στην αλλοδαπή, υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης είναι αλληλεγγύως με αυτόν, οι αντιπρόσωποι ή οι πράκτορές του στην Ελλάδα».

Σχόλια παραγράφου: Η παράγραφος 1 αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 8 του ν. 4110/2013 και ισχύει για τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος που υποβάλλονται από το οικονομικό έτος 2013 (χρήση 2012) και επόμενα, σύμφωνα με την περίπτωση ι' της παραγράφου 1 του άρθρου 28 του ιδίου νόμου.

--> Συνεπώς, για πρώτη φορά φέτος (και μέχρι την 30η Ιουνίου) θα πρέπει να υποβάλλουν δήλωση όσοι έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

ΙΙ. Το πρόβλημα με τις αποδείξεις:
Τι γινόταν όμως με τα τεκμήρια και τις αποδείξεις έτσι όπως είχαν διαμορφωθεί οι διατάξεις του Κ.Φ.Ε. μετά τον ν.4110/2013;
Σύμφωνα με την περίπτωση θ' του άρθρου 16 του Κ.Φ.Ε. (όπως ίσχυε πριν την τροποποίησή της με τον ν.4110/2013), η ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη για άγαμο φορολογούμενο, είχε οριστεί σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ.
Η τροποποίηση που επήλθε με το νόμο 4110/2013, στην περίπτωση θ' της παρ. 1 του άρθρου 16 έχει ως εξής:
"θ) Η ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη του φορολογούμενου ορίζεται σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ προκειμένου για τον άγαμο και σε πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ για τους συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα".
Η ανωτέρω περίπτωση θ' (σύμφωνα με τον ν.4410/2013) ίσχυε για τις δαπάνες που πραγματοποιούνται από το οικονομικό έτος 2014 (χρήση 2013) και μετά, σύμφωνα με την περίπτωση α' της παράγραφο 1 του άρθρου 28 του ιδίου νόμου.

Επειδή όλα τα ανωτέρω ίσχυαν για τις δηλώσεις οικ. έτους 2014 και πιο συγκεκριμένα η φράση ("εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα") η οποία απαλλάσσει από το ελάχιστο ποσό του τεκμηρίου τους φορολογούμενους που δεν δηλώνουν εισόδημα, δημιουργήθηκε μείζον θέμα με τους υπόχρεους άνω των 18 ετών.

Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 9 του Κ.Φ.Ε., όπως ισχύει για τα εισοδήματα του οικ. έτους 2013, δηλαδή πριν τις αλλαγές που επέφερε ο ν.4110/2013 (οι διατάξεις του οποίου αφορούν τις δηλώσεις οικ. έτους 2014), το ποσό των αποδείξεων δαπανών που απαιτείται να προσκομισθούν από τον φορολογούμενο, ορίζεται σε ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) του ατομικού εισοδήματος του φορολογουμένου του δηλούμενου και φορολογούμενου σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις
Δηλαδή, για το εισόδημα των 3.000 ευρώ απαιτούνται αποδείξεις ύψους 750,00 (3.000 χ 25% = 750,00).

Εάν παρέμενε η διάταξη ως είχε, και ο υπόχρεος δεν κάλυπτε το ποσό αυτό, τότε σύμφωνα με τις ως άνω διατάξεις (όπως ισχύουν για τις δηλώσεις της χρήσης 2012) θα έπρεπε να πληρώσει το 10% του ποσού των αποδείξεων που δεν μπορεί να καλύψει, ήτοι 75,00 (750,00 Χ 10%).

ΙΙΙ. Η επίλυση του προβλήματος
Με τον πρόσφατο ν.4141/2013, τροποποιήθηκε το άρθρο 28 του ν.4110/2013 που καθόριζε την έναρξη ισχύος της περ. θ' του άρθρου 16 και πλέον η διάταξη αυτή ισχύει για δηλώσεις που υποβάλλονται από το οικ. έτος 2013 και μετά (χρήση 2012).
Συνεπώς, στους υπόχρεος άνω των 18 ετών που υποβάλλουν φέτος για πρώτη φορά δήλωση εισοδήματος (οι οποίοι δεν έχουν τεκμαρτό ούτε πραγματικό εισόδημα) δεν θα εφαρμοστεί η ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη.

Επιστημονική ομάδα Taxheaven.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
Η παραπάνω λύση ισχύει όταν ο/η 18νος/νη δεν έχει κανένα εισόδημα (οι τόκοι νοούνται ως εισόδημα)και κανένα δικαίωμα σε ακίνητο, αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο περιουσιακό στοιχείο που αποτελεί τεκμήριο άρα και τεκμαρτό εισόδημα.
Και μόνο για φέτος, από του χρόνου θα ισχύει ότι και για τους υπόλοιπους…
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Δευτ Απρ 08, 2013 9:12 am

GEORGEK έγραψε:Φάνη
αν μπορείς ενημέρωσε μας για το εξής::
Ο κύριος κάτοχος ενός τραπεζιτικού λογαριασμού (είτε απλού Ταμιευτηρίου, είτε προθεσμιακού καταθετικού, είτε επενδυτικού λογαριασμού είτε,,,,είτε,,,,) , θα δηλώσει από όσο κατάλαβα το σύνολο των τόκων το οποίο αν και φορολογείται απευθείας από την Τράπεζα με 15% πλέον, προστίθεται όμως στα λοιπά εισοδήματα ώστε η εισφορά αλληλεγγύης να υπολογιστεί επι του συνόλου.
Ερώτημα:::::
Οι συνδικαιούχοι ( είτε σύζυγος, είτε αδελφός , είτε ενήλικο μη εργαζόμενο τέκνο, είτε εργαζόμενο τέκνο, είτε,, είτε,,,,) θα πρέπει να δηλώσουν κάτι που να αφορά είτε το ποσον του λογαριασμού ή των τόκων,, που ήδη θα έχουν δηλωθεί στο σύνολο τους απο τον κύριο κάτοχο ??????

ευχαριστώ

Γιώργο
Σωστά κατάλαβες, όλα γίνονται για να εισπράξουν αυξημένη εισφορά αλληλεγγύης.
Τουλάχιστον ας έπιανε τόπο, κανείς δεν μπορεί να πει εάν αποδίδεται σωστά και εκεί που πρέπει, για τον σκοπό που έκτακτα θεσπίστηκε. :crazy: BangHead

Δεν υπάρχει κύριος κάτοχος αλλά Πρώτος, δεύτερος, τρίτος κλπ δικαιούχοι.

Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις έναντι του λογαριασμού. Εκτός εάν έχει δηλωθεί κάτι διαφορετικό κατά το άνοιγμα του (δηλ διαφορετικό ποσοστό για κάθε δικαιούχο).

Η τράπεζα εκδίδει ΜΙΑ Βεβαίωση για κάθε λογαριασμό και αναφέρει όλους τους δικαιούχους με τη σειρά, και συνολικά το ποσό των Τόκων (μικτό, κρατήσεις φόρος 15% και τέλος το καθαρό ποσό).

Κατά την συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης ο κάθε δικαιούχος θα δηλώσει το καθαρό ποσό τόκων που του αναλογεί.
Δηλ (δυο δικαιούχοι : 50% - 50%. Τρείς : 33,33% - 33,33% -33,33%. Τέσσερεις : 25% - 25% -25% -25% κοκ ή ανάλογα με το ποσοστό του καθενός ξεχωριστά εφόσον καθορίζεται)
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Δημοσίευσηαπό GEORGEK την Παρ Απρ 12, 2013 9:40 am

ΦΑΝΗ καλημέρα,,,, τα φώτα σου εάν και όταν βρείς χρόνο

ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ .

ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΕΤΟΥΣ 2010: Το εκκαθαριστικό για αυτά τα εισοδήματα ( το οποίο παραλάβαμε το 2011 , μετα την υποβολή της δήλωσης) ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ.Μας ήρθε όμως τον Σεπτέμβριο του 2011 ένα ξεχωριστό χαρτί με τον τίτλο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΥΔΕΥΜΑΤΟΣ ν.3986/2011 το οποίο μας έλεγε το ποσόν της Ειδικής Εισφοράς Αλληλεγγύης που πρέπει να πληρώσουμε με βάση το άρθρο 29 του ν.3986/2011.

ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΕΤΟΥΣ 2011: Το εκκαθαριστικό της εφορίας, ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ, τίς οποίες φυσικά συνυπολόγιζαν ως μέρος του συνολικού φόρου που έπρεπε να πληρώσουμε.

ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΕΤΟΥΣ 2012: Τόσο η μισθοδοσία όσο και οι συντάξεις, περιέχουν κρατήσεις για Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης.

Ερώτηση: Υποθέτω ότι στο εκκαθαριστικό που θα λάβουμε για την δήλωση που θα υποβάλλουμε φέτος, ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ. Σωστό??????? 'η μ'ηπως πρόκειται για κάποια δεύτερη ( επιπλέον ) εισφορά?????????

ΕΝΑΝΤΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
Σύμφωνα με τις παραγράφους 6,7,8 και 9 που προστέθηκαν στο άρθρο 29 του 3986/2011 ( με την παράκληση να τίς ποστάρεις εάν τίς έχεις) γίνεται από 1/1/2012 παρακράτηση έναντι της Ειδικής Εισφοράς Αλληλεγγύης του ιδίου άρθρου, στούς μισθούς και στίς συντάξεις όπως αναφέρεται και στό http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13101.

ΕΡΩΤΗΣΗ-ΑΠΟΡΙΑ: Δεν κατανοώ την έννοια του ΕΝΑΝΤΙ , δεδομένου ότι δεν μπόρεσα να διακρίνω :
1. Για ποιό τελικό ποσό μου κρατάνε "έναντι"
2. Σε ποιό χρονικό διάστημα αντιστοιχεί.

Η απορία αυτή γεννιέται κυρίως από το γεγονός ότι στην ανάλυση της σύνταξης ( για το 2013), φαίνεται ότι παρακρατούν : καί την ειδική εισφορά αλληλεγγύης , και ΕΝΑΝΤΙ ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης. Θα μπορούσα βέβαια να υποθέσω ότι κρατάνε κάποιο έναντι διότι δεν ξέρουν τί εισοδήματα θα δηλώσει ο καθένας τελικά. Αν αυτό ισχύει,,, μήπως με την σειρά του σημαίνει ότι στην δήλωση θα αναφέρουμε και τα ποσά που πληρώσαμε "έναντι"????? ή μήπως το σύστημα τα έχει και θα τα συμψηφίσει μόνο του????

Αναφέρθηκα ίσως λίγο πιό αναλυτικά από όσο θα έπρεπε αλλά συνήθως αυτό είναι χρήσιμο για όλους εμάς που δεν είμαστε ειδικοί, ελπίζοντας ότι θα βοηθά περισσότερο στην γνώση και κατανόηση.
ευχαριστώ
Γιώργος
GEORGEK
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER

Μοντέλο:QASHQAI DIESEL 1.6
Κάτοχος_Απο:19 Μαρ 2012

Δημοσίευσηαπό Fanis Mastagas την Δευτ Απρ 15, 2013 1:09 pm

GEORGEK έγραψε:ΦΑΝΗ καλημέρα,,,, τα φώτα σου εάν και όταν βρείς χρόνο

ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ .

Ερώτηση: Υποθέτω ότι στο εκκαθαριστικό που θα λάβουμε για την δήλωση που θα υποβάλλουμε φέτος, ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ. Σωστό??????? 'η μ'ηπως πρόκειται για κάποια δεύτερη ( επιπλέον ) εισφορά?????????

ΕΝΑΝΤΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΕΡΩΤΗΣΗ-ΑΠΟΡΙΑ: Δεν κατανοώ την έννοια του ΕΝΑΝΤΙ , δεδομένου ότι δεν μπόρεσα να διακρίνω :
1. Για ποιό τελικό ποσό μου κρατάνε "έναντι"
2. Σε ποιό χρονικό διάστημα αντιστοιχεί.

ευχαριστώ
Γιώργος

Γιώργο σχετικά με την Εισφορά Αλληλεγγύης ισχύουν τα εξής :

Στον Πίνακα 6, στους Κωδικούς 659-660 (οι οποίοι υπήρχαν και στο περσινό έντυπο) φέτος είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώσουμε όλα τα εισοδήματα.
Όλα τα φυσικά πρόσωπα (μισθωτοί, συνταξιούχοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, επιτηδευματίες, αγρότες, εισοδηματίες), για πρώτη φορά υποχρεούνται να δηλώσουν τα εισοδήματα από τόκους καταθέσεων και χρεογράφων (ομόλογα, REPOS, αμοιβαία κεφάλαια), κέρδη από μερίσματα καθώς και αμοιβές μελών Δ.Σ. εταιρειών που αποκτήθηκαν το 2012. Τα εισοδήματα αυτά θα προστεθούν στα λοιπά εισοδήματά τους προκειμένου να υπολογιστεί η ειδική εισφορά αλληλεγγύης.
Να σημειώσουμε εδώ ότι για τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα των προσώπων που είναι ολικώς τυφλοί, καθώς και των προσώπων που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες σε ποσοστό από 80% και άνω, τα εισοδήματα που προέρχονται από αποζημίωση απόλυσης (παρ. 1 του άρθρου 14) και η παροχή που καταβάλλεται εφάπαξ από τα ταμεία προνοίας και τους άλλους ασφαλιστικούς οργανισμούς στους ασφαλισμένους και τις οικογένειές τους, το εφάπαξ βοήθημα που παρέχεται σε δημόσιους υπαλλήλους και βοηθητικό προσωπικό λόγω εθελουσίας εξόδου από την υπηρεσία με παραίτηση, καθώς και τα εφάπαξ βοηθήματα (περ. γ’ της παρ. 4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ). Επίσης, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής ειδικής εισφοράς οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω οργανισμό, εφόσον κατά το χρόνο της βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα.
Από την υποχρέωση καταβολής ειδικής εισφοράς εξαιρούνται, επίσης, οι μακροχρόνια άνεργοι ναυτικοί που είναι εγγεγραμμένοι στους καταλόγους προσφερομένων προς ναυτολόγηση του Γραφείου Ευρέσεως Ναυτικής Εργασίας (ΓΕΝΕ), στους οποίους συμπεριλαμβάνονται και οι σχετικοί κατάλογοι των Λιμενικών Αρχών που λειτουργούν ως παραρτήματά του, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω φορέα, εφόσον κατά το χρόνο βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα.
Όσοι φορολογούμενοι έχουν εισοδήματα από τις περιπτώσεις που εξαιρούνται, πρέπει να αναγραφούν στους Κωδικούς 657-658.

Λόγω της παρακράτησης από την 1.1.2012, από τους μισθούς και τις συντάξεις που είναι πάνω από 12.000 ευρώ, της έκτακτης εισφοράς, στον Πίνακα 8 προστέθηκαν οι Κωδικοί 333-334 όπου θα αναγραφεί το ποσό που έχει παρακρατηθεί, ώστε να αφαιρεθεί από την συνολική εισφορά.
Andre Gide
Άβαταρ μέλους
Fanis Mastagas
Q.G.C. Legend
Q.G.C. Legend

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΝΕΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Ο δικτυακός χώρος αυτός δεν αντιπροσωπεύει την Nissan Europe ή την Nissan-Νικ. Ι. Θεοχαράκης.
Τα λογότυπα (Nissan Qashqai, X-Trail, Juke) είναι ιδιοκτησία των παραπάνω.